16.09.2015, 16:53

Dienstbier: Česko by mohlo prijať až 15-tisíc utečencov

Dienstbier: Česko by mohlo prijať až 15-tisíc utečencov

Česká republika by bola schopná prijať 7000-15.000 migrantov, pričom pomoc by im mala ponúknuť bez ohľadu na kvóty, ktoré vláda odmieta. Uviedol to dnes český minister pre legislatívu a ľudské práva Jiří Dienstbier, ktorého citoval server Novinky.cz.

"Solidarita na celoeurópskej úrovni bude nevyhnutná. Myslím si, že by sme zvládli aj niekoľkonásobné množstvo utečencov," uviedol Dienstbier ohľadom povinných kvót navrhovaných Európskou komisiou. Minister podotkol, že v súčte s ich rodinnými príslušníkmi by mohlo ísť o 7-tisíc-15-tisíc ľudí.

"Už len v tomto momente by sme boli s pomocou priemyselných podnikov schopní prijať a integrovať možno 7-tisíc – 15-tisíc ľudí a nebola by to vôbec nezvládnuteľná záležitosť," povedal minister. Zároveň pripomenul, že podobný počet utečencov Česká republika už dokázala v minulosti prijať.

Českí priemyselníci by podľa Dienstbiera privítali približne 5-tisíc kvalifikovaných pracovníkov. "Je potrebné ponúknuť nielen reštrikcie, ale aj príjemnú tvár," dodal. Podľa neho je potrebné predpokladať, že by nešlo o pobyt len na niekoľko mesiacov, ale prinajmenšom na dlhé roky.

Európska komisia navrhla členským krajinám prerozdelenie 160-tisíc utečencov, pričom ČR by mala prijať zhruba tritisíc osôb. Povinné kvóty však vláda odmieta. Podľa Dienstbiera môžu konflikty trvať ešte niekoľko rokov, a preto nie je možné očakávať, že prúd utečencov naraz ustane.