04.11.2015, 14:37

Kiska a ďalší prezidenti chcú masívnu prítomnosť NATO. Pre agresívne Rusko

Deväť prezidentov krajín pobaltských štátov, východnej a strednej Európy chce masívnu prítomnosť vojsk NATO v regióne kvôli agresívnym postojom Ruska.

Prezidenti deviatich krajín strednej a východnej Európy a pobaltských štátov vyjadrili dnes na schôdzke v rumunskej Bukurešti "vážne znepokojenie" z "agresívneho postoja" Ruska a podporili prítomnosť NATO v tomto regióne, informovala agentúra Reuters.

V spoločnom vyhlásení taktiež zdôraznili potrebu, aby sa Rusko "vrátilo k rešpektovaniu medzinárodného práva, ako aj svojich medzinárodných povinností, zodpovedností a záväzkov", čo je podľa nich podmienkou, aby vzťahy medzi NATO a Ruskom boli založené na dôvere.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že lídri týchto deviatich štátov spoja sily, aby zaistili "masívnu, dôveryhodnú a udržateľnú" prítomnosť NATO v regióne. Takisto chcú presadzovať hlbšiu spoluprácu medzi Európskou úniou a NATO.

Na rokovaní sa zúčastnili hlavy štátov Rumunska, Bulharska, Česka, Maďarska, Poľska, Estónska, Litvy a Lotyšska, ako aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.