10.02.2016, 00:00

Bohatstvo je ukryté v asteroidoch

Ťažba surovín z nebeských telies sa stáva realitou. V priemysle budúcnosti sa budú točiť obrovské peniaze.

Asteroid Ryugu – jeho telo tvoria stovky ton niklu, kobaltu, železa a vody a jeho hodnota je odhadovaná na 95 miliárd dolárov. Asteroid Davida – jeho hodnota je vďaka jeho veľkosti a zloženiu približne 100 biliónov dolárov. Asteroid 2011 UW-158 – podľa vedcov má jadro vytvorené z platiny, jeho hodnota je asi 4,5 bilióna dolárov. To je len zlomok z toho, čo sa ukrýva v blízkosti našej planéty. Sľubné biliónové sumy možno o niekoľko desaťročí pošlú pozemské bane do zabudnutia a presunú ťažbu mimo našej Zeme. Prírodné bohatstvo kozmických „kameňov“ poháňa rozvoj priemyselných spoločností, ktoré chcú v budúcnosti založiť svoj biznis práve na ťažbe surovín vo vesmíre. A budúcnosť sa začína už teraz.

Najväčší hráči

Dôraz na ťažbu surovín z asteroidov dalo v poslednom čase najmä Luxembursko. Minister hospodárstva len polmiliónového štátu Etienne Schneider pred týždňom vyhlásil, že krajina „zabezpečí regulačný a právny rámec na prípravu podnikania vo vesmíre“. V snahe nalákať súkromné spol

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.