26.01.2016, 00:00

Migranti môžu vo Švédsku šoférovať bez vodičáku, rozhodol súd

Migranti môžu vo Švédsku šoférovať bez vodičáku, rozhodol súd

Okresný súd vo švédskej provincii Blekinge zamietol obvinenie žiadateľa o azyl, ktorého policajti prichytili za volantom bez vodičského preukazu. Mladý migrant tvrdil, že autoškolu absolvoval doma v Bosne, ale doklad stratil, píše iDNES.cz. Vyšetrovateľom sa nepodarilo preukázať, že nehovorí pravdu.

Žiadateľa o azyl zadržali policajti vlani v septembri, keď bez potrebného dokladu šoféroval auto v meste Karlskrona na juhu Švédska. Podľa verejnoprávneho rozhlasu Sveriges Radio im mladý Bosniak povedal, že vodičský preukaz získal v zahraničí, ale stratil ho ešte pred príchodom do Škandinávie.

Policajti dvadsaťdvaročného muža vyzvali, aby si v Bosne nechal vystaviť náhradný preukaz. To však urobiť odmietol, lebo má v domovskej krajine údajne problémy, a preto odišiel do Švédska. Následne si vypočul obvinenie z nelegálne jazdy, za ktorú hrozia vysoké pokuty alebo dokonca väzenie. Prípad sa nakoniec dostal až pred súd.

Jeho rozhodnutie policajtov minulý týždeň nemilo prekvapilo. Mladého vodiča sudca zbavil všetkých obvinení. Polícia podľa neho nepreukázala, že migrant vodičský preukaz skutočne nemá.

Rozhodnutie znamená vážnu komplikáciu pre vyšetrovateľov, ktorí majú len v provincii Blekinge na stole tri desiatky ďalších podobných prípadov.

"Bez záznamov z krajiny, kde podľa ich tvrdenia oprávnenie získali, to bude veľmi ťažké," konštatuje o ďalšom postupe vyšetrovateľka Helena Renbergová, ktorá jazdu bez dokladov v južnom Švédsku rieši. Ťažko sa dá počítať napríklad s tým, že sa škandinávska polícia dostane k informáciám z registra vodičských preukazov vo vojnou zmietanej Sýrii.

Rozsudok podľa úradov neznamená, že by mohli všetci cudzinci automaticky jazdiť bez dokladov, bez toho aby sa museli báť väzenia. Ich prehrešok sa bude posudzovať prípad od prípadu, záležať bude predovšetkým na vierohodnosti ich vysvetlenia. Švédske médiá však prípad hodnotia inak. "Jazdiť bez vodičského preukazu je úplne v poriadku," konštatuje ironicky napríklad bulvárny denník Expressen.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.