27.01.2016, 07:34

Vírus Zika sa objavil v Európe. Prvý prípad hlási aj USA

Vírus Zika sa objavil v Európe. Prvý prípad hlási aj USA

Prvý prípad nákazy vírusom Zika, ktorý vedci spájajú s výskytom poškodených mozgov novorodencov, dnes ohlásilo aj Dánsko. Pacient sa podľa dánskych zdravotníckych úradov vrátil z Latinskej Ameriky, ktorá sa s ochorením predovšetkým čelí, uviedla agentúra Reuters. Proti vírusu neexistuje vakcína ani lieky.

Včera potvrdil výskyt tohto vírusu aj americký štát Virgínia. U osoby, ktorá sa nedávno vrátila zo zahraničia, bol vykonaný pozitívny test na prítomnosť vírusu Zika, ktorý u novorodencov spôsobuje poškodenie mozgu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Predstaviteľka zdravotníctva štátu Virgínia Marissa Levinová povedala, že uvedená osoba sa vrátila z pobytu v nemenovanom štáte, kde sa vírus Zika prenášaný komármi v súčasnosti rýchlo šíri.

Levinová tiež uviedla, že rozšírenie nákazy vo Virgínii nehrozí, pretože v tomto ročnom období sa tam komáre nevyskytujú.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo v piatok v súvislosti s vírusom Zika varovanie pred cestami do lokalít, ako sú Barbados, Bolívia, Ekvádor, Guadeloupe, Guyana, Kapverdy, Samoa a Svätý Martin. Predchádzajúca výstraha obsahovala Brazíliu, Ekvádor, Francúzsku Guyanu, Guatemalu, Haiti, Honduras, Kolumbiu, Martinique, Mexiko, Panamu, Paraguaj, Portoriko, Surinam a Venezuelu.

Nakazenie vírusom Zika sa u dospelých jedincov prejavuje zvýšenou teplotou alebo vyrážkami na koži. Brazílski vedci však upozornili na súvislosť medzi šírením vírusu Zika a vysokým počtom novorodencov s nezvyčajne malou hlavou, z čoho dedukovali, že tento vírus zrejme poškodzuje ľudský plod a spôsobuje mikrocefáliu. Proti tomuto infekčnému ochoreniu zatiaľ neexistuje nijaký liek ani vakcína.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.