02.08.2015, 00:00

Dievča, ktoré rozplakala Merkelová: Izrael by som chcela vymazať z mapy

Štrnásťročná Palestínčanka, ktorej plačlivé stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou virtuálne obletelo svet, sa rozhovorila o svojom živote. Hoci Reem Sahwilová nikdy nenavštívila Palestínu, prezradila, že ju považuje za svoju vlasť a praje si, aby Izrael prestal fungovať, píše portál lidovky.cz.

Mladé dievča dúfa, že židovský štát raz zmizne z mapy. "Krajina by sa nemala nazývať Izrael, ale Palestína," povedala v rozhovore pre Die Welt Sahwilová.

Rodičia Reem podľa jej slov odmalička vedú k jedinej pravde - že Izrael palestínskych obyvateľov z ich krajiny vyhnal. O problematike Blízkeho východu s mnohými politickými a historickými aspektmi je rodina mladej utečenkyne ochotná diskutovať, stojí si však za tým, že židovský štát by sa mal prestať nazývať Izrael.

Aj keď mladé dievča Palestínu nikdy nenavštívilo, raz chce v krajine podľa svojich slov zostať nastálo. V Nemecku dovtedy plánuje študovať a potom pracovať ako tlmočníčka.

Vlnu reakcií vyvolalo vo štvrtok 16. júla stretnutie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s občanmi v Rostocku. Mladú Palestínčanku dohnala Merkelová k slzám, keď spolu hovorili o podmienkach azylového konania s imigrantmi v Nemecku. 

Reem Sahwilová žije so svojou rodinou v Nemecku od roku 2011. Predtým žila od svojho narodenia do jedenástich rokov v utečeneckom tábore v Libanone. Merkelová v rozhovore, ktorý obletel svet, Sahwilovej naznačila, že by sa kvôli podmienkam mohla do Libanonu vrátiť späť. Mnohí označili rokovania kancelárky za necitlivé, iní naopak Merkelovú chválili za profesionálny prístup.