21.09.2015, 00:00

Víťazom predčasných volieb v Grécku je Brusel a veritelia

Ani jeden z favoritov sa nepustil hlavou proti múru. Zmenu kurzu vo vzťahu s veriteľmi nemožno očakávať.

Volebné miestnosti sa v Grécku otvorili už po tretíkrát v tomto roku. Januárové voľby, ktoré do premiérskeho kresla posadili Alexisa Tsiprasa, a júlové referendum, v ktorom Gréci povedali nie úsporným opatreniam, dopĺňajú ďalšie predčasné voľby. Tu sú otázky a odpovede, ktoré by ste o nich mali vedieť.

Prečo šli Gréci opäť k urnám?

Ešte len v januári sa na čelo krajiny dostal šéf ľavicovej strany Syriza Alexis Tsipras. Od začiatku vystupoval nekompromisne, keď sa bez kravaty snažil v Bruseli vyjednať lepšie podmienky splácania dlhu a ostro vystupoval proti veľkým škrtom. Avšak v hodine dvanástej, keď Grécko stálo na pokraji bankrotu, sa s veriteľmi dohodol na treťom záchrannom balíku vo výške 86 miliárd eur. A podmienky, ktoré bude musieť krajina splniť, nie sú o nič ľahšie. Zefektívnenie daňového systému, reforma dôchodkového systému či zníženie verejných výdavkov sú súčasťou dohody. Po celonočnej debate dohodu síce parlament odobril, ale viac ako 40 členov Syrizy hlasovalo proti alebo sa zdržalo. Tsiprasa tak podržali iba tri opozičné strany a v podstate stratil svoju parlamentnú väčšinu. „Rezignujem, pretože som vyčerpal mandát, ktorý mi v januári dala verejnosť. Teraz sa musíte vy rozhodnúť, či ste svojím výberom spravili dobre,“ odkázal Tsipras voličom s tým, že je na nich posúdiť, či jeho vláda ukázala dostatok odvahy pri vyjednávaní s veriteľmi a či finančná pomoc naozaj pomôže Grécku spamätať sa.

Kto zvádzal najväčší súboj?

Po augustovom ohlásení predčasných volieb nikto nepochyboval, že do premiérskeho kresla sa Alexis Tsipras vráti. A to ešte v silnejšej a stabilnejšej pozícii. Za posledné dni však jeho popularita začala klesať. A naopak stúpať obľúbenosť predsedu strany Nová demokracia Evangelosa Meimarakisa. Ten sa na čelo opozičnej strany dostal ešte len v júli tohto roka po odstúpení Antonisa Samarasa.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.