09.01.2016, 09:50

Kim sa pochválil testom balistickej rakety, Južná Kórea mu neverí

Kim sa pochválil testom balistickej rakety, Južná Kórea mu neverí

Pchjongjang zverejnil v piatok večer videozáznam, na ktorom je podľa neho zachytený nový test severokórejskej podmorskej balistickej strely vypálenej z ponorky. Stalo sa tak tri dni po tom, čo KĽDR prišla s tvrdením, že po prvýkrát vyskúšala vlastnú miniaturizovanú vodíkovú bombu. Južná Kórea ale video s odpalom podmorskej strely spochybnila.

Neoverená a nedatovaná videonahrávka ukazuje severokórejského vodcu Kim Čong-una, ako stojí v zimnom kabáte a klobúku na palube vojenského plavidla a sleduje strelu, ktorá vyletí kolmo nahor z vodnej hladiny a zapáli sa vo vzduchu.

Potom nasleduje strih a raketa prelietava cez oblaky, čo má dokázať, že strela bola schopná dosiahnuť značnej výšky.

Podľa juhokórejských médií však nejde o novú skúšku severokórejskej podmorskej balistické strely vypálenej z ponorky, ale o kompiláciu záznamu testu podmorskej strely KĽDR vykonaného v decembri v Japonskom mori a skúšky balistickej rakety Scud z roku 2014.

Svoj prvý úspešný test strely SLBM (submarine-launched ballistic missile) ohlásila Severná Kórea v máji. Druhú takú skúšku vykonal Pchjongjang v novembri, test ale podľa odborníkov zlyhal. Tretí test sa potom konal v decembri.

SLBM je balistická strela odpaľovaná z ponorky, ktorá dokáže dopraviť na miesto určenia s vysokou presnosťou bojovú hlavicu, väčšinou vybavenú jadrovou alebo termonukleárnou náložou. Raketonosné jadrové ponorky majú veľký strategický význam, pretože môžu zostať skryté pred satelitmi protivníka a odpáliť svoj náklad v relatívnom bezpečí hlbín oceánu. To ich robí nezraniteľnými pri prvom údere smerovanom proti nukleárnemu arzenálu danej krajiny. Môžu tiež vykonať odvetný úder, ak by boli všetky pozemné jadrové sily zničené.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.