31.03.2015, 14:50

Kiska bol s Erdoganom: Od Ankary sa ešte máme čo učiť

Slovensko a jeho zahraničná politika má dlhodobé porozumenie pre ambície Turecka začleniť sa do Európskej únie. Po rokovaniach s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom to dnes uviedol jeho slovenský partner Andrej Kiska. Erdogan je na oficiálnej návšteve SR.

"Turecko je dôležité pre Európsku úniu a Európska únia je dôležitá pre Turecko," konštatoval Kiska s tým, že Ankara musí byť v prístupových snahách hodnotená objektívne na základe reálnych zmien, reforiem a plnenia kritérií. Zároveň ocenil úsilie a pokrok, ktoré v tomto smere v poslednom období preukázala.

"Slovensko a Turecko sú nielen partneri, ale aj priatelia," dodal s tým, že v hospodárskej oblasti sa tam darí viacerým slovenským firmám, pričom vyjadril potešenie nad tým, že spolupráca v posledných rokoch sa zameriava aj na oblasť inovácií či vyspelých technológií. „Turecko je pre Slovensko perspektívny a veľmi zaujímavý trh - a čo je veľmi dôležité, je dosiahnuteľný tiež pre stredné a malé podniky," dodal Kiska.


Andrej Kiska s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Snímka: TASR/M. Baumann

Rovnako ocenil zrušenie vízovej povinnosti pre slovenských dovolenkárov. Poukázal, že v oblasti turistického ruchu sa SR ešte má veľa čo od Ankary naučiť, pričom dúfa, že Slovensko sa tiež stane rovnako atraktívnou destináciou pre Turkov.

Erdogan pripomenul, že v auguste 2013, keď jeho krajina zrušila vízovú povinnosť, ju navštívilo 137-tisíc Slovákov. Poznamenal, že keby to isté urobili aj európske štáty, tak si je istý, že veľa občanov Turecka by zavítalo aj na Slovensko. To recipročne ešte v roku 2013 zjednodušilo vízový proces pre niektoré kategórie žiadateľov o víza.

Kiska tiež vyzdvihol úlohu, ktorú Ankara zohráva v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky. „V tomto nepokojnom svete je Turecko ostrovom stability a prosperity, ale aj štítom voči hrozbám pre našu bezpečnosť," podčiarkol.