13.04.2014, 18:47

Na východe Ukrajiny sa opakuje scenár z Krymu, varuje šéf NATO

Na východe Ukrajiny sa opakuje scenár z Krymu, varuje šéf NATO

Ak na východe Ukrajiny pod akoukoľvek zámienkou zasiahne ruská armáda, Putinov režim sa prepadne do hlbokej izolácie. Pohrozil tým generálny tajomník Severoatlantickej aliancie. Anders Fogh Rasmussen tiež upozornil na neoznačených ozbrojencov v uliciach Slavyanskaya. Práve tak podľa neho začala anexia Krymu.

"Som extrémne znepokojený ďalšou eskaláciou napätia na východe Ukrajiny. Sledujeme násilné ťahanie proruských separatistov, ktorí sa snažia destabilizovať Ukrajinu ako suverénny štát," uviedol generálny tajomník NATO vo svojom vyhlásení.

Rasmussen si nebral servítku pred ústa ani voči samotnému Rusku. Za veľmi nebezpečnú označil prítomnosť mužov s ruskými zbraňami a "tými istými neoznačenými uniformami, ktoré v minulosti nosili ruskí vojaci na Kryme počas nezákonného a nelegitímneho obsadzovania Krymu".

Zábery neoznačených ozbrojencov v uliciach ukrajinských miest sa podľa ČTK objavili na internete. Favorit májových prezidentských volieb, miliardár Petro Porošenko navyše obvinil Rusko, že neznámi ozbrojenci, ktorí sa vo Slavjansku v sobotu zmocnili policajnej centrály a potom aj pobočky SBU a radnice, sú členovia "špeciálnych jednotiek, prieskumných a diverzných skupín iného štátu".

"Vyzývam Rusko, aby súčasnú krízu zmiernilo a stiahlo svoje jednotky vrátane špeciálnych síl, ktoré vo veľkom počte operujú neďaleko rusko-ukrajinských hraníc," nechal sa počuť šéf NATO.

Anders Fogh Rasmussen na záver Putinovi pohrozil, že akýkoľvek ozbrojený stret len prehĺbi izoláciu Ruska, nech bude jeho zámienka akákoľvek.

K výzve Severoatlantickej aliancie sa v nedeľu popoludní pripojila aj Európska únia. Šéfka jej diplomacie Catherine Ashtonová vyzvala Kremeľ, aby sa prestal pokúšať o rozbitie Ukrajiny. "Opakujem silnú podporu Európskej únie jednote, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny a vyzývam Rusko, aby tak urobilo tiež," cituje Ashtonovú ČTK.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.