25.08.2014, 10:24

Obľuba marihuany v Česku klesla. Je dostupná, tak láka menej

Viac ako 42 percent šestnásťročných českých študentov a učňov fajčí marihuanu alebo ju aspoň už párkrát ochutnali. V porovnaní s ich rovesníkmi v Európe (v priemere 17 percent) je to stále vysoké číslo. Dobrou správou však je, že po prvýkrát od roku 1995 obľuba jointov medzi českými teenagermi klesla. Klesla aj obľuba tvrdých drog.

Vyplýva to z doposiaľ nepublikovaných výsledkov európskej štúdie ESPAD, ktorú MF DNES získala.

"Aj pre nás to bola pozitívna správa, že sa trend obrátil a nedochádza k nárastu, ako tomu bolo od 90. rokov. Podľa informácií z iných štúdií bude tento trend pokračovať, "hovorí autorka štúdie ESPAD Pavla Chomynová z Národného monitorovacieho centra pre drogy a závislosti.

A ako si pokles záujmu o marihuanu vysvetľuje? "Je dobre dostupná, mládež to neláka, už ju nevnímajú ako niečo zakázané, čo by museli nutne vyskúšať," mieni Chomynová.

Na druhej strane práve dostupnosť tejto "ľahšej" drogy môže za stále vysoký počet nedospelých fajčiarov.

  "Konope je v českom prostredí vnímané natoľko liberálne, že sa v spoločnosti začína priraďovať k alkoholu a cigaretám. Pritom pre detský mozog predstavuje pravidelné užívanie kanabisu naozajstné zdravotné riziko, "varuje prednosta Kliniky adiktologie zo Všeobecnej fakultnej nemocnice a 1. LF UK Michal Miovský.

V Česku pokles, v niektorých krajoch nárast

V osobnej skúsenosti s tvrdými drogami sa česká mládež ukrýva v európskom priemere. V porovnaní s marihuanou je tiež okúsilo výrazne menej študentov alebo učňov: halucinogény, ako je LSD, okolo piatich percent, najnebezpečnejší pervitín či heroín užila či užívajú nie viac ako dve percentá.

A aj tu oproti predchádzajúcim rokom čísla klesajú. Napríklad pri tanečnej droge extáze a pri pervitíne a heroíne spadli oproti roku 1999 na tretinu. Prvá skúsenosť s drogami sa totiž podľa štúdie začala posúvať do vyššieho veku, najmä medzi "múdrejšími" deťmi s lepším rodinným zázemím.

"Keď to veľmi zjednoduším, najmenšie skúsenosti s návykovými látkami uvádzajú študenti gymnázií, najväčší študenti odborných učilíšť," vysvetľuje autorka štúdie Chomynová.

Štúdia odhalila jeden znepokojujúci jav: zatiaľ čo v celom Česku počet študentov s drogovou skúsenosťou dlhodobo klesá, v niektorých krajoch naopak výrazne narástol - v Prahe, v Olomouckom, Moravskosliezskom, Juhočeskom a Libereckom kraji.