27.10.2015, 15:13

Brusel zakázal poplatky za roaming, v zahraničí budeme volať výrazne lacnejšie

Prvé zmeny v cenách roamingu začnú platiť už o pol roka, Brusel stanovil maximálne ceny za volania aj posielanie SMS správ.

Poplatky za volania mobilným telefónom v zahraničí budú v rámci krajín Európskej únie od leta 2017 zakázané. V konečnom hlasovaní to potvrdil Európsky parlament (EP). Európska únia bude mať po dnešnom hlasovaní tiež prvý zákon zaručujúci neutralitu sietí.

"Bezpochyby sme urobili ďalší krok k odstráneniu vnútorných bariér voľného pohybu" služieb a osôb, uviedla španielska europoslankyňa za poslanecký klub ľudovcov Pilar del Castillová, ktorá návrh dostala na rokovanie v europarlamente.

Pokiaľ ide o roaming, zavádza nové opatrenie zmeny už od jari budúceho roka. Poplatky za roaming nebudú smieť prekročiť päť eurocentov za minútu volania, dva centy za textové správy (SMS) či päť centov za použitie 1MB internetu v mobile, a to od 30. apríla. Všetky poplatky sú brané ako poplatky navyše k bežným domácim cenám. O roamingových cenách v zahraničí budú spotrebitelia pri vycestovaní za hranice textovou správou informovaní do 15. júna 2017.

Zrušenie roamingových poplatkov vyvolalo kritiku v telekomunikačnom sektore aj u niektorých poslancov europarlamentu. Príčinou sú obavy z poklesu príjmov. Podľa niektorých názorov by mobilní operátori zrušenie roamingových poplatkov mohli kompenzovať všeobecným zdražovaním svojich služieb.

Nové nariadenie obsahuje aj prvky súvisiace s princípom takzvanej neutrality siete. To je koncept, podľa ktorého by sa mal obsah na internete dostať ku všetkým jeho užívateľom rovnako rýchlo. Spoločnosti, ktoré ponúkajú prístup k internetu, tak podľa nového zákona budú musieť zaobchádzať so všetkými dátami rovnako.

"Vďaka novej dohode bude EÚ jediným regiónom na svete, ktorý zákonom zaručuje otvorený internet a neutralitu sietí," uviedla del Castillová.