05.11.2015, 10:27

Na Belize sa nič nemení, voľby vyhrala vládna strana

Rekordné tretie funkčné obdobie čaká belizského premiéra Deana Barrowa. Jeho Zjednotená demokratická strana (UDP) totiž v stredajších predčasných voľbách získala jednoznačnú parlamentnú väčšinu.

Barrow vyhlásil dátum volieb koncom septembra, vyše roka pred ich oficiálnym termínom, pod tlakom opozičných politikov a obáv z ohrozenia tzv. venezuelských dotácií pre štátny rozpočet, informovala agentúra Reuters.

"Je to veľkolepé víťazstvo," reagoval 64-ročný Barrow na údaje volebnej komisie.

Na základe výsledkov z väčšiny spomedzi 31 volebných okrskov skončil na druhom mieste hlavný opozičný subjekt Zjednotená ľudová strana (PUP).

Mnoho oprávnených voličov tejto stredoamerickej krajiny s 350.000 obyvateľmi však hlasovanie ignorovalo argumentujúc, že podstatná zmena nepríde s víťazstvom ani jednej z oboch najväčších politických strán.

Belize čelí dlhodobému územnému sporu s Guatemalou, ktorá si nárokuje značnú časť jej územia. Záležitosť opäť otvoril počas svojej predvolebnej kampane novozvolený guatemalský prezident Jimmy Morales.

Morales v prípade svojho úspechu prisľúbil, že Guatemala získa späť časť územia Belize, o ktorom sa predchádzajúca guatemalská vláda vyjadrila, že ho pred niekoľkými storočiami legálne zdedila po španielskych kolonizátoroch.