07.10.2014, 16:42

Islamisti sa približujú k tureckým hraniciam. Ankara povolala do pohotovosti tanky

Radikáli z Islamského štátu ďalej postupujú v dobývaní severosýrskeho mesta Kobané, ktoré leží na samej hranici s Tureckom. Ankara preto povolala v uplynulých dňoch do pohotovosti tanky a rozostavala ich pozdĺž hranice. Minulý týždeň splnomocnil turecký parlament vládu rozhodnúť o prípadnej intervencii.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utečeneckom tábore v provincii Gaziantep, blízko hraníc Turecka so Sýriou dnes vyhlásil Kobané pravdepodobne padne do rúk Islamského štátu (IS).

Iba vzdušné útoky nie sú podľa neho postačujúce na to, aby zastavili postupujúcich extrémistov z IS, citovala agentúra AP. Erdogan zároveň vyzval na podporu opozičných síl v boji proti islamistom.

"Mala by byť spolupráca medzi tými, ktorí bojujú v teréne," podotkol. Len pred niekoľkými dňami Turecko vyhlásilo, že nedovolí pád mesta Kobané, pod arabským názvom známe ako Ajn al-Arab, do rúk islamistov.

Bojovníci IS postúpili v dobývaní severosyrského Kobané, čiže arabsky Ajn al-Arabu, o ktorého ovládnutie sa usilujú už tretí týždeň. Pod ich kontrolou sú teraz východné a juhozápadné okraje mesta, informovala agentúra Reuters. Iné zdroje už v pondelok hovorili o obkľúčení Kobané dokonca z troch strán. Nezávisle sa ale tieto informácie overiť nedajú. Bojová situácia sa navyše môže veľmi rýchlo meniť.

Organizácia Sýrske observatórium pre ľudské práva s odkazom na svoje zdroje na mieste hovorí o prieniku islamistov do ulíc mesta. Podľa informácií monitorovacích skupín obsadili niekoľko budov, aby mohli zaujať útočné pozície. Z tureckej strany hranice je možné vidieť na východnej periférii Kobané dvojicu čiernych vlajok, ktoré tam IS v pondelok vyvesil.