04.02.2012, 12:25

V Bielorusku vypukla bicyklová revolúcia

Ľudia v Bielorusku sa rozhodli, že autá v meste vymenia za bicykle a podporia výstavbu cyklochodníkov. "V bieloruskom Breste vypukla doslova bicyklová revolúcia. Vďaka organizácii Dziedzich a podpore miestnej firmy sa do nej zapojilo asi 5000 obyvateľov," uviedla Monika Brošková z Nadácie Pontis, ktorá koordinovala bieloruský projekt Spolupráca pre komunitu.

V rámci projektu sa nadácia snažila, aby bieloruské mimovládky posilnili spoluprácu s miestnymi firmami, ktoré by ich projekty podporili. Ich cieľom bolo zlepšiť život Bielorusov v rôznych oblastiach. "Zodpovedné podnikanie je v Bielorusku nová téma. Podnikatelia, ktorí chceli robiť charitu, ju väčšinou robili v tichosti a nikomu o nej nehovorili," potvrdila Natalia Gorunova z bieloruskej organizácie CDP. Podobne to bolo aj s hendikepovanými. "Nehovorilo sa o nich, akoby ani neexistovali," dodala.

Jednou z organizácií, ktoré Nadácia Pontis podporila, bola aj Asociácia vozičkárov. S podporou Belarusbank, ktorá patrí medzi najväčšie v krajine, nainštalovali na bankomaty špeciálne tlačidlo, vďaka ktorému môžu Bielorusi prispieť dobrovoľným príspevkom na účet asociácie. V Bielorusku doteraz namontovali tlačidlá asi na 2000 bankomatov. Z darovaných peňazí, ktoré asociácia získa, plánujú namontovať výťahy do domov, v ktorých vozičkári žijú. "Situácia u nás je taká, že 9 z 10 vozičkárov nemá bezbariérový prístup v domoch, v ktorých žijú, len schodisko," priznal riaditeľ Asociácie vozičkárov v Bielorusku Javhen Šauko.
Nadácia Pontis spolu s miestnymi firmami podporila osem bieloruských organizácií. Na projekte spolupracovala so svojím bieloruským partnerom Svetovou asociáciou Bielorusov - Backauščyna. Nadácia tiež vydala manuál o zodpovednom podnikaní pre bieloruské mimovládky, aby dokázali ďalej rozvíjať vzťahy s firmami. Projekt podporila slovenská oficiálna rozvojová pomoc Slovak Aid.