StoryEditor

Slovák v európskom hotelovom topbiznise

28.12.2009, 23:00
Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.

Od mladosti ho to ťahalo do zahraničia. Obzvlášť ho lákal svet hotelov a reštaurácií. Zároveň však vedel, že chce v tejto oblasti rozbehnúť vlastný biznis. "Po skončení súkromnej hotelovej akadémie v Hamburgu som začínal ako šéf reštaurácie v miestnom hoteli Crowne Plaza. Po večeroch som však pokračoval v štúdiách a keď som skončil hospodársky manažment, začal som navštevovať kurzy a semináre na tému motivácia v manažmente a mentálny tréning pre zamestnancov,“ spomína na svoje začiatky v zahraničí Richard Galbavý, dnes majiteľ úspešnej koučingovej firmy, ktorá má širokú klientelu od popredných hotelových sietí v Nemecku a Škandinávii až po desiatky firiem podnikajúcich v oblasti hospodárstva a služieb.

Veľký biznis
Po kratšom pôsobení ako poradca v spoločnosti Fit for Fun sa Galbavý stal ekonomickým šéfom súkromnej kliniky v Hamburgu, kde mal pod sebou 120 zamestnancov a prvýkrát tu "pričuchol“ k veľkému biznisu. "Náš ročný obrat bol takmer 90 miliónov eur,“ spomína Galbavý.

Kľúčový zlom v jeho kariére nastal v apríli 2007, keď ho oslovil headhunter z nórskeho Osla. Ponúkol mu prácu pre poprednú nórsku dynastiu, ktorá má vo svojom impériu okrem iného fabriky na spracovanie rýb, hotely či nehnuteľnosti. Jej ročný obrat vtedy dosahoval takmer 130 miliónov eur. Pre manažérov a vedúcich zamestnancov tejto dynastie mal zabezpečovať poskytovanie koučingu a konzultácií. "Začal som robiť semináre na tému tímová práca a optimálne využitie pracovného času. Chodil som s manažérmi behávať či na ryby. Vedel som, že ľudia potrebujú motiváciu a čerstvý vzduch. Zavrieť vedúcich pracovníkov do kancelárií by bola katastrofa,“ tvrdí 38-ročný Galbavý.

Ministri aj futbalisti
Postupne sa jeho klientela čoraz viac rozširovala. Dnes ako šéf konzultantskej a koučingovej firmy Galrico pôsobí nielen v hotelierstve, ale aj v oblasti ekonomiky či služieb. Najnovšie jeho poradenské služby využíva napríklad aj nemecké ministerstvo práce či jeden z klubov nemeckej najvyššej futbalovej bundesligy. "Organizujem semináre a tréningy pre ľudí, ktorí chcú zmeniť svoje povolanie a dostať sa vyššie, teda tzv. kariérny koučing.“

Pri svojej práci sa stretáva s množstvom zaujímavých ľudí, ktorí ho dokážu posúvať vyššie. "Napríklad pred tromi rokmi som robil poradenstvo pre jednu hotelovú firmu v Nórsku, kde v tom čase dovolenkoval bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov. Príjemný človek, s ktorým som sa otvorene rozprával na všetky možné témy. Taktiež som pracoval pre Nórsky futbalový zväz v oblasti mentálneho koučingu a s jeho prezidentom som dodnes v kontakte.“

Jeho biznisu veľmi neublížila ani pokračujúca hospodárska kríza. "Vďaka neskutočnému ropnému bohatstvu sa Nóri nad krízou len pousmejú. Dokážu veľmi dobre hospodáriť a zaobchádzať s peniazmi.“

Kto je Richard Galbavý

Narodil sa v roku 1971 v znamení barana. Odmalička ho to ťahalo k hotelierstvu. Od skončenia hotelovej školy sa pohybuje po celej Európe v oblasti ubytovacích a reštauračných služieb. Šéfoval súkromnej klinike v Hamburgu, neskôr sa zameral na nórsky hotelový trh. Dnes vlastní úspešnú poradenskú a koučingovú firmu, ktorá v západnej Európe spolupracuje s poprednými hotelovými či reštauračnými reťazcami, vládnymi inštitúciami či futbalovými klubmi.

Európska špička
Pokiaľ ide o Nórsko, jeho hotely patria medzi absolútnu špičku v celosvetovom porovnaní a predstihujú ubytovacie zariadenia aj v najvyspelejšej Európe. Prioritou nie sú megabudovy so stovkami izieb, ako ich poznáme z európskych metropol, ale skôr menšie rodinné hotely so špičkovými službami. V Nórsku napríklad neexistuje klasifikácia ako v Nemecku či iných západoeurópskych krajinách. "Hotely sú stavané inak, s dôrazom na ekológiu, a sú aj inak riadené. Generálny manažér nie je generálny manažér, ako ho poznajú ľudia na Slovensku. V Nórsku je to jeden člen tímu a aj sa tak správa. Zdvorilo a otvorene. Práve preto pracuje veľa ľudí aj z Nemecka v Nórsku.“

Prečítajte si aj:
Len z nápadu ešte nikto nezbohatol

Rozhovor. Šéf poradenskej firmy v oblasti hotelierstva Richard Galbavý pre HN:

Môžete prezradiť mladým začínajúcim biznismenom, čo vám pomohlo dostať sa až tam, kde ste teraz?
Môj recept na úspech znie – nebáť sa, skúšať, aj keď vám mnoho skeptikov, sediacich doma na gauči, bude hovoriť, že sa to nedá. Mladí Slováci môžu podnikať aj v malom. Na podnikanie netreba milióny. A netreba zabúdať, že z nápadu ešte nikto nezbohatol. Z jeho realizácie však už mnohí.

V kvalite hotelov je západná Európa ďaleko pred nami

Richard Galbavý má za sebou dvadsaťročnú prax v špičkových ubytovacích či stravovacích zariadeniach po celej Európe. Vďaka svojim skúsenostiam dokáže spoľahlivo porovnať kvalitu hotelových aj reštauračných služieb u nás a v zahraničí. „Služby hotelov sú veľmi odlišné na Slovensku a v Nórsku. Keď sa zastavím na Slovensku, dosť často sa mi stáva, že ceny, ktoré sú na internete, sú iné ako priamo v hoteloch. Napríklad pred niekoľkými dňami som bol na Slovensku a recepčná mi hovorí – ak zaplatíte hneď teraz a v hotovosti, tak máte tú cenu ako on-line. Ak však platíte kartou, cena bude o štyri percentá vyššia. A zajtra tu asi nikto na recepcii nebude, takže je to lepšie hneď teraz zaplatiť.“ Galbavý tvrdí, že takéto platenie vopred nezažil nikde na svete. „V Nórsku alebo Nemecku sa toto nestane. Nór či Nemec sa bude sťažovať a hotelier dostane strach. Na Slovensku to asi nikoho nezaujíma.“

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. apríl 2024 21:41