26.01.2010, 00:00

Slovenka si splnila americký sen v Silicon Valley

Už odmalička snívala o práci burzovej maklérky v New Yorku. Jej sen sa rozplynul na Burze cenných papierov v Bratislave. "Žiadny hluk, žiadne vyzváňanie telefónov a žiaden stres. Nebola to moja filmová Wall Street,“ priznáva Bratislavčanka Eva Oravcová, ktorá si americký sen napokon predsa len splnila. Nie však v New Yorku, ale v kalifornskom elektronickom raji Silicon Valley. Tu sa vypracovala na finančnú manažérku divízie ultrazvukov nadnárodného koncernu Siemens.
[[{"type":"hn-image","fid":"89393"}]]

Jej cesta však nebola jednoduchá. Hoci sa do San Francisca zamilovala na prvý pohľad, nemala pracovné povolenie a firmy ju odmietali jedna za druhou. Po dvoch mesiacoch hľadania ju pozvali na pohovor zo Siemensu. V tvrdej konkurencii uspela a svoju prácu si skutočne užíva. "Robím tu audity, finančné analýzy, riadim a plánujem zdroje. Vďaka práci sa mi zmenili hodnoty a stala som sa samostatnou,“ dodáva Eva Oravcová v seriáli HN Slovenské recepty na úspech.

Prečítajte si aj:
Slovenka, čo dobyla Sillicon Valley

Rodená Bratislavčanka Eva Oravcová už od detstva snívala o práci burzovej maklérky. Inšpiroval ju na to film z prostredia americkej Wall Street. Aj preto sa rozhodla nastúpiť na gymnázium so zameraním na financie a bankovníctvo. Jej sen sa však rozplynul po exkurzii na Burze cenných papierov v Bratislave. „Žiadny hluk, žiadne vyzváňanie telefónov a žiaden stres. Nebola to moja filmová Wall Street,“ spomína Oravcová.

Dôležité je myslieť pozitívne

Rozhovor. Finančná manažérka Siemensu Eva Oravcová pre HN:

Môžete sa podeliť s vaším receptom na úspech?
Polovicou úspechu je určite moje nekonečne pozitívne myslenie. Priťahuje totiž pozitívnych ľudí, ktorí robia pozitívne rozhodnutia. Je to taký začarovaný kruh. Treba hľadať cesty, ako sa niečo dá, a nie prekážky a ospravedlnenia, ako je niečo nemožné. Verím však, že aj správny čas a správne miesto nie sú na škodu. Nešlo by to ani bez šťastnej hviezdy, ktorá zaistí, aby bol človek zdravý, aby mal predpoklady na štúdium, aby mal dobré rodinné zázemie, aby sa mu nič zlé neprihodilo a aby to všetko so všetkým do seba zapadalo. Potom už len, ako Američania hovoria, „make a wish“, teda zaželaj si niečo.