14.11.2008, 00:00

Slovenské zdravotníctvo má k najlepším ďaleko

Zdravotnícka starostlivosť a prístup k pacientom na Slovensku patria takmer k tým najhorším. Podľa najnovšieho prieskumu organizácie Health Consumer Powerhouse sme sa pri porovnávaní 31 európskych krajín umiestnili až na 22. mieste. Slovensko by malo podľa tvorcov správy zlepšiť úroveň internetizácie zdravotníctva a zrýchliť zavádzanie medicínskych noviniek. "Odporúčame tiež zavádzať preventívne opatrenia pre už diagnostikované liečenia," skonštatoval prezident organizácie Johan Hjertqvist.
Ministerstvo zdravotníctva je s takýmto výsledkom spokojné, keďže oproti minulému roku sme postúpili o jedno miesto. "Ministerstvo zdravotníctva s uspokojením zaznamenalo správu o tom, že Slovensko si v rámci hodnotenia zdravotníctva EÚ nielenže zachovalo svoje postavenie, ale v porovnaní s minulým rokom sa dokonca zlepšilo," povedala pre HN hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
V rebríčku starostlivosti a prístupu k pacientovi vedie Holandsko. "V Holandsku poskytuje zdravotné poistenie 30 súkromných zdravotných poisťovní, ktoré sa pretekajú v starostlivosti o poistencov," vysvetľuje pre HN úspech krajiny tulipánov Peter Pažitný z Health Policy Institute.
V hodnotení sme zaostali aj za Čechmi a Maďarmi.