01.01.2009, 08:14

Gazprom zastaví dodávky plynu na Ukrajinu

Rusko v súlade s predošlými varovaniami vo štvrtok zastaví dodávky zemného plynu na Ukrajinu po tom, ako stroskotali rokovania o novej zmluve, ktoré poznačili spory týkajúce sa zvýšenia cien a nedoplatkov.

gazprom_logo_plyn_s.jpg
Zdroj: thisislondon.co.uk
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom oznámila, že o 10:00 moskovského času (8:00 SEČ) plyn prestane prúdiť na ukrajinské územie, keďže platnosť pôvodnej zmluvy vypršala.

"Od 10:00 (8:00 SEČ) 1. januára 2009 Gazprom úplne, stopercentne zastaví dodávky plynu na Ukrajinu," vyhlásil generálny riaditeľ ruskej spoločnosti Alexej Miller. "Všetka zodpovednosť leží na ukrajinskej strane," uviedol pred novinármi po rozhovoroch so zástupcami ukrajinského podniku Naftohaz. "Máme dojem, že na Ukrajine sú politické sily, ktoré majú veľký záujem, aby bol medzi krajinami plynový konflikt," dodal. "Keďže chýba podpísaný kontrakt, Gazprom nemá žiadny zákonný podklad pre dodávky plynu cez hranicu." Podľa Millera však bude Gazprom pokračovať v dodávkach pre ostatných európskych odberateľov.

Gazprom predtým informoval o údajnom písomnom varovaní ukrajinskej strany, že môže prerušiť tranzit ruského plynu pre ostatných európskych odberateľov. Ruský premiér Vladimir Putin v tejto súvislosti upozornil, že akékoľvek narušenie dodávok by znamenalo "úplne inú záležitosť s veľmi vážnymi následkami pre tranzitnú krajinu, a to nielen v jej vzťahoch s Ruskom ako exportérom, ale aj s odberateľmi v krajinách Európskej únie". Zástupca ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka pre oblasť energetiky Bohdan Sokolovský však ubezpečil, že "Európa dostane všetok plyn, ktorý jej dodáva Rusko". Nemal by sa tak opakovať scenár zo začiatku roka 2006, keď podobný spor medzi Ukrajinou a Ruskom narušil dodávky plynu do ostatných európskych štátov.

Podľa Millera tiež Ukrajina doteraz nevyrovnala nedoplatky za plyn dodaný v mesiacoch november a december, ktoré Gazprom vyčíslil na 1,6 miliardy amerických dolárov. "Dlh za predošlé dodávky nebol vyrovnaný. Napriek ústnym vyhláseniam z Kyjeva Gazprom nedostal tieto peniaze na svoje účty," tvrdí generálny riaditeľ. Naftohaz v utorok oznámil, že previedol 1,5 miliardy dolárov na účty sprostredkovateľskej spoločnosti RosUkrEnergo, v ktorej má Gazprom 50-percentný podiel.