19.09.2017, 00:00

Prieskum: Merkelová suverénne vedie

Nemci chcú Merkelovú opäť za kancelárku. V prieskumoch boduje.

Angela Merkelová
Zdroj: Reuters

Nemecko si už na konci týždňa zvolí, kto bude krajinu viesť ďalšie štyri roky. V súboji proti doterajšej kancelárke Angele Merkelovej zo strany kresťanských demokratov (CDU/CSU) stojí Martin Schulz z radov sociálnych demokratov (SPD). Najdramatickejší však môže byť boj o tretie miesto.


Boj demokratov
Už túto nedeľu sa Nemci rozhodnú, ako bude vyzerať ich politická scéna. Prieskumy preferencií neukazujú vždy rovnaké čísla, no poradie prvých dvoch strán sa nemení. Kresťanskí demokrati, na čele ktorých je Angela Merkelová, majú v prieskumoch najvyššiu podporu aj napriek tomu, že ešte minulý týždeň klesli o dva percentuálne body. Schulzova SPD si zase o jeden percentuálny bod polepšila. Merkelová je však podľa prieskumov jasná víťazka s veľkou prevahou. Podľa nemeckých politológov lepšie a hlavne pokojnejšie zvládala aj televízne diskusie.


Dôležité je tretie miesto
Zarážajúce však je, že viac ako tretina Nemcov stále nie je rozhodnutá, komu svoj hlas dať. Práve o nich bojujú ostatné strany. Podľa preferencií sa o tretie miesto delia liberáli zo Slobodnej demokracie (FDP) a populistická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá sa zviditeľnila najmä svojimi extrémnymi protimigrantskými názormi. Práve AfD už ostatné strany vopred vylúčili z vládnych zoskupení. Tesne za tretím miestom je strana Ľavica či strana Zelených.
Politická strana, ktorá voľby vyhrá, sa pr

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.