12.09.2017, 00:00

V škole prežíval teror. Dnes bojuje proti kyberšikane

Víťazom prestížnej súťaže startupov v Tel Avive sa stala izraelská spoločnosť Keepers.

Hanan Lipskin sa rozhodol pomáhať šikanovaným deťom a jeho aplikácia má úspech.
Zdroj: Pavel Novotný

„Ako 14-ročný som prežil samovražedný bombový útok na našu školu v Jeruzaleme. Ja som vyviazol iba so zraneniami, jeden z mojich najlepších kamarátov však pri tomto útoku zahynul. Mal som z toho traumu, musel som zmeniť školu. Okrem toho som v škole na vlastnej koži zažil šikanu. Aj preto som sa rozhodol niečo proti tomuto javu urobiť,“ hovorí v exkluzívnom rozhovore pre HN Hanan Lipskin, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Keepers. Práve táto izraelská firma sa vo štvrtok stala víťazom súťaže startupov pod názvom #Startmeup, ktorá sa konala v rámci prestížneho Inovačného festivalu DLD Tel Aviv.


Problém kyberšikany
Hananov príbeh je možno z pohľadu bežného Slováka dramatický, pre obyvateľov Izraela však nie je ničím výnimočným. K útokom palestínskych radikálov tu najmä v uplynulých rokoch dochádzalo pomerne pravidelne.


Ďalším problémom, ktorý trvá dodnes, je šikana v kybernetickom priestore. Tá je častá nielen na Slovensku, ale po celom svete. „Keď som chodil do školy ja, tak k šikane dochádzalo povedzme od deviatej dopoludnia do štvrtej popoludní, teda kým sa neskončilo vyučovanie. Teraz sa to deje 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Je to veľký problém, pretože väčšina šikany prebieha v priestore sociálnych médií, kde sa to ťažšie kontroluje,“ vysvetľuje 30-ročný softvérový inžinier.


Aj preto sa rozhodol, že bude pracovať na tom, aby šikanovaným ľuďom pomohol. „Stretol som sa so svojím kamarátom a spoločne sme rozmýšľali nad tým, čo s týmto problémom urobíme. Chceli sme využiť náš čas na to, aby sme urobili zo sveta lepšie miesto na život.“


Ochrana detí
Pred jeden a pol rokom tak vznikla spoločnosť Keepers. „Našou víziou je ochrana detí, keďže každý jeden deň sú na celom svete obeťami útokov cez internet. Deti takéto veci znášajú ťažšie, musia im preto pomôcť dospelí. Sociálnym riešením tohto veľkého problému sa stala práve firma Keepers,“ dopĺňa Lipskin.


Rozbehnúť takýto

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.