07.09.2017, 23:29

Železnice v Prahe úplne inak? V hre sú luxusné expresy na letisko aj tunel

Praha
Zdroj: Flickr/Jiuguang Wang

Luxusné vlaky svištiace väčšinu času tunelom z budúcej pražskej stanice Opera priamo na ruzynské letisko. Čas jazdy desať minút, cena približne 100 českých korún (3,8 eura). To je len malá časť vízie, ktorá zamestnáva českých poslancov. Návrh napísal železničný expert Emanuel Šíp a zaisťuje ho česká Hospodárska komora.


Hlavne rýchlo
Hlavnou myšlienkou je získať najlepšie železničné spojenie na Letisko Václava Havla. Ideálne z troch smerov: vysokorýchlostné vlaky z centra Prahy (10 minút), z Ústí nad Labem (20 minút) a Plzne (30 minút). Projekty s dátumami zavedenia po roku 2030 tak nabrali dimenziu, ktorú ešte nemali.


Plánované vysokorýchlostné trate by podľa návrhu obchodnej komory nemali viesť iba do centra metropoly, ale aj na letisko, ktorým ročne prejde viac ako trinásť miliónov cestujúcich. Okrem toho by ľudia cestovali na palube rýchlych vlakov, čo môže pražské letiskové terminály ešte viac zatraktívniť.


Materiál, ktorý pripravil bývalý riaditeľ Českých dráh Emanuel Šíp, po prvýkrát oficiálne prichádza do rúk

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.