05.09.2017, 00:00

Spája ich Turecko, rozdeľuje ich otázka zvýšenia daní

Kým Merkelová chce zaťaženie znižovať, Schulz plánuje jeho nárast pre majetných Nemcov.

Obaja protikandidáti sa cez víkend zišli v prvej aj poslednej televíznej debate. Prevahu mala súčasná kancelárka Angela Merkelová.
Zdroj: Reuters

Televízna debata nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a jej náprotivka Martina Schulza ukázala, že obaja kandidáti našli spoločnú reč v takmer všetkých témach či problémoch, ktoré trápia Nemecko. Predsa len sa však našiel bod, v ktorom sa nezhodli. Zatiaľ čo kancelárka Merkelová chce dane znižovať, Schulz chce viac zdaňovať.

Hlasy pre Merkelovú
Kým Merkelová a jej kresťanskí demokrati plánujú zníženie daní, ktoré by zahŕňalo zvýšenie hornej hranice dane z príjmov zo súčasných 52-tisíc eur na 60-tisíc eur, program Schulzovej SPD chce zaviesť vyššie dane pre majetných Nemcov. Podľa prieskumov nemeckých televízií ARD a ZDF televíznu debatu vyhrala Merkelová, no protikandidát ju viackrát zatlačil do defenzívy. Pretože vo veľkej časti názorov sa zhodnú, čo nahráva v prospech konzervatívnej kancelárky. Podľa prieskumu Politbarometer televízie ZDF by tri týždne pred voľbami Merkelovej dalo hlas 57 percent opýtaných, kým Schulzovi iba 28 percent.


Hoci v úvode debaty Schulz zaútočil na kancelárku kvôli veľkému množstvu migrantov, ktorých prijala v roku 2015, vo väčšine ostatných tém, ako napríklad zrušenie prístupových rokovaní Turecka s Európskou úniou sa ich názory približovali. Opozičná strana ich debatu skritizovala, že sa do hĺbky nevenovali záležitostiam, ktoré sú dôležité pre Nemecko. „V Nemecku sa niektorým ľuďom mohlo zdať, že dominovali viac-menej celoeurópske témy, avšak to k najväčšej európskej ekonomike určite patrí,“ hovorí Adam Trňan, analytik Capital Markets s tým, že pri porovnaní kandidátov to vyzerá asi tak, že Merkelová je pragmatickejšia politička a Schulz skôr ukazuje svaly. To však môže súvisieť aj so 14-percentnou stratou, ktorú má jeho strana na Merkelovej CDU/CSU. V praxi to znamená, že sa zrejme snaží vyvolať viac emócií a povzbudiť voličov k hlasova

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.