18.08.2017, 00:00

Pomsta južanom a americká nenávisť

Strhávanie pamätníkov konfederačných vojakov vyvoláva v Spojených štátoch občianske nepokoje.

Proti násilnostiam a bielemu nacionalizmu sa protestovalo aj v New Yorku. Vinníkom situácie je podľa demonštrantov prezident Trump.
Zdroj: Reuters

„Už je to tu, znovu tie rasové demonštrácie, znovu tá nenávisť, ja sa za to tak hanbím,“ zúfa si 55-ročná Lynn Morenová, rodáčka zo Severnej Karolíny. Vyrastala v mestečku Durham na úpätí Apalačských vrchov, jej rodičia tam mali farmu a žili iba z toho, čo si dopestovali.

Jej prastarý otec bojoval po roku 1861 v občianskej vojne. „Bol z Južnej Karolíny, a tak stál na konfederačnej strane, nič iné mu vlastne ani nezostávalo,“ hovorí Lynn.


„Kopať a pľuť na sochu konfederačného vojaka je úbohé a nepochopiteľné, veď tam pred súdom v Durhame stála viac než sto rokov,“ poznamenáva takmer osemdesiatročná Caroline Sprolesová z mestečka Marion k útokom na južanské symboly.


Pocit diskriminácie pretrváva
Otrokárstvo bolo zrušené v roku 1865 a len o rok nato vznikol Ku-klux-klan. Áno, diali sa strašné veci. Vypaľovanie černošských kostolov, vraždy celých afroamerických rodín. Ale je to už viac než 150 rokov. Pastor Thomas Robb, národný šéf skupiny Rytieri Ku-klux-klanu, sa ma kedysi snažil dokonca presvedčiť, že dnes už obhajuje len zásady kresťanstva, a poukazoval na kriminalitu spojenú s afroamerickými komunitami. Je pravda, že časy, keď sa nesmeli kúpať biele a čierne deti v jednom bazéne alebo nemohli chodiť do rovnakej školy, sú nenávratne preč. Bolo by však naivné myslieť si, že černosi na túto odvrátenú stranu histórie zabudnú. Naopak. Pri najbližšej príležitosti ju bielym vždy pripomenú. Majú pocit, že sú stále diskriminovaní.


„Dala som synovi meno Africanus, aby každý vedel, že sme hrdí na to, odkiaľ pochádzame. V škole ho nezobrali do speváckeho súboru a mám taký pocit, že je to preto, lebo je černoch,“ sťažuje sa Thelma Richardsonová, 40-ročná černoška z mesta Charlotte v Severnej Karolíne. Nes

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.