17.08.2017, 00:00

Nepálčania si zlepšujú situáciu zmenou viery

Misionárov kritizujú, že zneužívajú situáciu po prírodnej katastrofe.

Nepál
Zdroj: TASR

V prevažne hinduistickom Nepále pribúd
Kateřina Havlická, MF Dnesa kresťanov. Najčastejšie sa regrutujú z najspodnejších vrstiev spoločnosti, kde na nich dopadajú nástrahy kastového systému. Vplyvné sú pritom aj misionárske organizácie, ktoré chudobným poskytli pomoc najmä po predvlaňajšom ničivom zemetrasení.


„Keď som vyrastal, povedali mi, že kresťanstvo nie je pre nás. Bolo to len pre nižšie kasty,“ hovorí M. J. Šáh, údajný potomok kráľovskej rodiny, ktorá v Nepále vládla dve storočia. Vierovyznanie zmenil v roku 2005 a rodina ho kvôli tomu vydedila. Keď však neskôr videla, ako ho to zmenilo, prijala ho späť. „Predtým som bol gambler, bitkár, alkoholik a narkoman. Mlátil som ľudí, bol som skrátka strašný,“ priznal pre server Asian Review. „Na kresťanoch sa mi páči viera, že všetci patria do jednej rodiny,“ dodáva.


Vysokopostavený muž je medzi tamojšími kresťanmi výnimkou. Komunita sa rozrastá najmä o príslušníkov kasty nedotknuteľných alebo dalitov. K tým patrí napríklad 70-ročná Dil Mayaová. Na kresťanstvo konvertovala po tom, ako jej manžela postihla nevyliečiteľná choroba a lekári nad ním zlomili palicu. „Ktosi mi vtedy poradil, aby som išla do kostola a modlila sa. Bolo to vôbec prvýkrát, čo som tam bola. Manžel sa potom uzdravil a ja som sa tiež cítila vyliečená. Prvý raz v živote sa totiž stalo, že ma nejaká komunita prijala medzi seba,“ hovorí žena.


Podobne sa ku kresťanstvu dostala aj 35-ročná Ram Maya Sunarová, ktorá pretrpela niekoľko potratov a dve deti, ktoré sa jej podarilo donosiť, krátko po narodení zomreli. Keď znovu otehotnela, namiesto k dedinskému šamanovi išla do kostola. Dve zdravé deti, ktoré sa jej po konverzii narodili, vnímala ako znamenie. „Sú to dary od Boha,“ povedala Sunarová pre Guardian. Podľa britského denníka je dnes v Nepále viac než osemtisíc kostolov a odhady hovoria približne o milióne konvertitov. Viac než 60 percent pritom tvoria práve ľudia z kasty dalitov.


Biblia medzi vreckami ryže
Podobne ako v susednej Indii patrí kasta nedotknuteľných k absolútnej spodine, predsudky voči jej príslušníkom pretrvávajú najmä na vidieku. Dalitovia majú zákaz vstupu do hinduistických chrámov, nesmú piť ani jesť z rovnakých nádob ako vyššie kasty. „Konvertujú, preto

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.