17.08.2017, 00:00

Mongolsko, ázijský ekonomický vlk

Ázijská krajina má potenciál na rast nielen vďaka surovinám, ale aj IT a zelenej energii a ožívajúcemu turizmu.

Mongolsko
Zdroj: Reuters

O veľkej ázijskej krajine, ktorá je vtesnaná medzi dva obry Rusko a Čínu, sa veľa nevie. Možno len to, že je rovinatá, sú tam stepi, patrí medzi najmenej zaľudnené krajiny na svete a má najchladnejšie hlavné mesto na svete, kde v zime padá teplota 30 stupňov pod nulu. Jeho obyvatelia však už dávno nie sú len pastieri a sláva mongolského chána Džingisa, ktorý ovládol takmer celú Euráziu, už dávno vyprchala.

Závislosť od surovín
Mongolská ekonomika je okrem tradičného poľnohospodárstva a chovu dobytka, ktorá už tvorí len menej ako pätinu HDP, závislá od vývozu komodít a podľa toho, ako sa vyvíjajú ich ceny, tak sa jej aj darí. Ak ceny medi, zlata či železnej rudy, ktoré patria k top vývozným komoditám, rastú, stepná krajina prosperuje. Naopak, keď idú ceny surovín dole, vláda zvyšuje zadlženie a rast HDP prudko padá. Jej ekonomika je teda ako na hojdačke a vyznačuje sa nestabilitou. Jej prvý prepad nastal na začiatku 90. rokov, keď skolaboval Sovietsky zväz, ktorý bol významným obchodným partnerom Mongolska. Až 80 percent obchodu krajina robila s Rusmi. Inflácia v krajine sa pohybovala v stovkách percent, kolabovali podniky, zvyšovala sa nezamestnanosť. Sila ekonomiky sa vtedy scvrkla o tretinu. Ďalšia kríza prišla na konci 90. rokov, keď sa Áziou aj Ruskom prehnala finančná kríza.


Od začiatku milénia zaznamenávalo Mongolsko v piatich rokoch dvojciferný rast HDP. Napríklad v roku 2011 ekonomika rástla o 17 percent ročne, ale v minulom roku sa rast scvrkol na 1,1 percenta. Prosperita obyvateľov meraná v HDP na osobu tiež za ten čas vzrástla osemnásobne. Lenže finančná kríza a padajúce ceny komodít postihli krajinu opäť. Jej verejný dlh sa zvýšil z 31 percent HDP v roku 2010 na 90 percent v minulom roku. Zahraničný dlh sa dokonca vyšplhal na 200 percent výkonu ekonomiky. Mongolsko bolo na tom až tak zle, že Medzinárodný menový fond ho musel zachraňovať pred krachom finančnou injekciou vo výške 5,5 miliardy dolárov. Samozrejme, výmenou za reformy.


Ázijský vlk
Podľa odborníkov je však už krajina z najhoršieho vonku. Ceny pre Mongolsko dôležitých surovín sa v tomto roku pohli smerom hore. Centrálna banka už zaviedla striktnú monetárnu politiku a drží infláciu na uzde

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.