15.08.2017, 00:00

Chýba im vitamín D. Iránky môžu zložiť hidžáb

burka
Zdroj: Reuters

Podľa štúdie trpia Iránky nedostatkom vitamínu D – a ten sa získava zo slnka. V krajine tak zažívajú boom ženské parky, kde je povolené chodiť bez hidžábu, čo je inak pre Iránky zakázané. Časť žien si oázy slobody chváli, iné upozorňujú, že ide o ďalšie prehĺbenie segregácie žien a mužov.

„Milujem, keď si môžem dať dole šatku,“ pochvaľuje si kaderníčka Laleh (47), keď sedí s priateľkami v materskom raji, v ženskom parku v hlavnom meste Iránu, v Teheráne. V krátkom tričku jej vidieť aj odhalené brucho. „Môžeme tu nosiť vzdušné oblečenie a to je sloboda, ktorú si užívam,“ vysvetľuje pre britský denník The Guardian. Za ňou je skupina žien tiež v tričkách a priliehavých džínsoch, tancujú v sprievode hlasnej popovej hudby. „Nenávidíme hidžáb. Sme šťastné, že máme miesto, kde môžeme chodiť nezahalené a športovať alebo sa opaľovať,“ hovorí. V Teheráne musia ženy dodržiavať prísne pravidlá obliekania: mať na hlave šatku, dlhé nohavice a plášť, ktorý zakrýva boky. Tie, ktoré ich porušia, riskujú hnev polície. V parku pre ženy však neporušujú pravidlá. Materský raj bol otvorený v roku 2008, neskôr sa koncept rozšíril aj do ďalších miest.

Iránkam sa nedostáva slnečného svitu

Podobné parky sú aj v Pakistane, Afganistane či Saudskej Arábii. V Iráne však plnia ešte inú funkc

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.