10.08.2017, 00:00

Jamajka, ostrov zmietaný okupáciou

Krajina poznačená prírodnými katastrofami sa snaží pozbierať z dlhov, na ktoré ročne minie polovicu svojho rozpočtu.

Jamajka, ostrov zmietaný okupáciou

Kto by nepoznal krajinu, ktorú preslávila marihuana a neporaziteľný šprintér súčasnosti Usain Bolt? Ide o jednu z najviac zadlžených krajín sveta. Jamajka vynakladá približne polovicu svojho ročného federálneho rozpočtu na splácanie dlhov, pričom pomer dlhu k hrubému domácemu produktu je viac ako 124 percent. Hoci k jej hlavným zdrojom príjmov patrí najmä turizmus, radí sa k štátom s najväčšou kriminalitou.


Od bavlny k pirátstvu
Jamajka má za sebou históriu bohatú na okupovanie ostrova a následný prílev otrokov. Pôvodnými obyvateľmi boli Tainovia. V roku 1494 počas druhej plavby do Ameriky na ostrove pristál Krištof Kolumbus a nakoniec tam strávil celý jeden rok. Od tej chvíle sa začal ostrov meniť. Z Xaymacy, ako ho nazývali pôvodní obyvatelia, sa stala španielska kolónia známa ako Santiago. Počas tohto obdobia bolo založené prvé trvalé európske osídlenie v podobe mesta Sevilla la Nueva, známeho ako New Seville, na severnom pobreží. Vykorisťovanie pôvodných obyvateľov takmer viedlo k ich vyhubeniu. Založili sa plantáže na tabak a bavlnu a o ich obrábanie sa starali loďami dovážaní černošskí robotníci. Výsledkom je, že 95 percent populácie na ostrove dnes tvoria práve černosi a mulati.


V roku 1534 bolo hlavné mesto presunuté do dediny Villa de la Vega, neskôr Santiago de la Vega, až kým sa v roku 1872 nepresťahovalo do Kingstonu, kde sa nachádza dodnes. Roku 1655 tam vyslal britský lord protektor Oliver Cromwell expedíciu. Britské vojsko ostrov obsadilo a do roku 1660 odtiaľ Španielov nadobro vytlačilo. Významným v tomto období bol najmä druhý guvernér, lord Windsor, ktorý na Jamajku priniesol vyhlásenie od kráľa, ktoré udelilo obyvateľstvu práva anglických občanov vrátane práva vytvárať si vlastné zákony. Aj keď Windsor strávil na Jamajke len päťdesiat týždňov, položil základy vládneho systému, ktorý mal trvať dve storočia. Pozostával z guvernéra vymenovaného za korunu, ktorý koná s radou nominovanej rady v zákonodarnom orgáne. Španieli svoju porážku a nadvládu Angličanov nad ostrovom uznali až o desať rokov neskôr prostredníctvom Madridskej zmluvy a ukončili tak neúspešné pokusy o opätovné získanie ostrova. Práve kvôli obliehaniu guvernér Edward D'Oley vyzval bratov, aby prišli do Port Royal a urobili z neho svoj domovský prístav. Vtedy sa objavili prví piráti, ktorí sa stali dôležitým zdrojom príjmov a ochrany ostrova.


Rozmach a úpadok
Po skončení obliehania nasledovalo obdobie hospodárskeho rozmachu. Holandská spoločnosť rozšírila na Jamajke pestovanie cukrovej trstiny. Karibský ostrov zažíval obdobie prosperity, ktoré vyvrcholilo v polovici 18. storočia. Bohatstvo pochádzalo predovšetkým z rozľahlých plantáží a obchodu s otrokmi. Jamajka sa stala hlavnou britskou kolóniou produkujúcou cukrovú trstinu. Ostrov bol známy ako centrum obchodu s otrokmi na západnej pologuli. Zároveň sa znížila závislosť Jamajky od súkromných obyvateľov na ochranu a finančné prostriedky. Cukor nahradil pirátstvo ako hlavný zdroj príjmu. Keď došlo roku 1838 z podnetu britských liberálov k zrušeniu otroctva a výroba cukru z cukrovej repy sa stala vážnym konkurentom pestovania cukrovej trstiny, jamajské hospodárstvo zažilo úpadok. Ani zmena v politickom systéme, ani zrušenie otroctva však nezmenili hlavný záujem pestovateľa, ktorý spočíval v pokračujúcej ziskovosti. V poslednom štvrťroku devätnásteho storočia cukrová ekonomika opäť klesla, pretože hladomory, hurikány, suchá, koloniálne vojny a vojny nezávislosti narušili obchod. Do dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia sa cukor stal menej konkurencieschopným, než výrobcovia s veľkým objemom ako Kuba, a výroba sa znížila. Dôvodom bol aj fakt, že triedu bývalých otrokov sa nepodarilo preformovať na nájomníkov ako v post-občianskej vojne južne od Spojených štátov. Pestovatelia sa stali čoraz viac závislí od mzdovej práce a hľadali pracovníkov v zahraničí, na

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.