08.08.2017, 00:00

Americké hotely v „páse tieňa“ zvyšujú ceny. Pre úplné zatmenie Slnka

zatmenie slnka
Zdroj: Reuters

Spojené štáty čaká 21. augusta najväčšia atrakcia roka. Úplné zatmenie Slnka postupne vrhne tieň na dvanásť štátov. Krajina sa preto pripravuje na nápor turistov a viacero hotelov už má vypredané. Stredná Európa si na svoje zatmenie musí počkať do roku 2135.

Naposledy pred storočím

Keď sa naposledy naprieč USA prehnal tieň úplného zatmenia Slnka, písal sa rok 1918. V Bielom dome sedel Woodrow Wilson a v Európe vrcholila prvá svetová vojna – vtedy nazývaná Veľká. Tento rok sa úkaz po 99 rokoch nad USA vráti a obráti krajinu naruby. Jeden deň autom od pásu úplného zatmenia totiž žije 220 miliónov Američanov. Ak sa len časť z nich v sprievode tisícok turistov z celého sveta vydá na zatmenie pozrieť, budú mať kvôli dopravným zápcham problém vôbec na miesto dôjsť.

Ale tým sa to nekončí. Hotely, ktoré sa nachádzajú v úplnom tieni, sú zaplnené. „Keď som sa nedávno díval, tak sto míľ na obe strany od pásma zatmenia nebola jediná voľná izba za akúkoľvek cenu. A myslím si, že v dnešných dňoch sa hranica posunula na 250 až 300 míľ,“ hovorí Michal Kužel, zakladateľ spoločnosti America Tours, ktorá na kontinente organizuje zájazdy.

Úplné zatmenie Slnka najdlhšie potrvá v Illinois, a to 2 minúty a 40 sekúnd. Ceny v hoteloch v tomto pásme za posledné mesiace vzrástli až na desaťnásobok. Niekde tak záujemcovia môžu za noc zaplatiť až tisíc dolárov. Priemerná cena hotelovej izby vo východnej časti štátu Idaho sa vlani pohybovala okolo 124 dolárov za noc. Podľa údajov z webu minis

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.