03.08.2017, 00:00

Boli hrdinovia, ale teraz ich už ukrajinský národ nechce

Vojačka a Putinova väzenkyňa Nadija Savčenková sa z národnej hrdinky zmenila v politického outsidera. Exprezident Gruzínska Saakašvili prišiel o ukrajinské občianstvo.

Michail Saakašvili
Zdroj: Reuters

Dva roky väznenia Ruskom, statočná obhajoba aj na hranici sebazničujúcej hladovky urobili vlani z Nade Savčenkovej pre svet symbol Ukrajiny brániacej sa ruskej agresii. Pre Ukrajincov sa potom dôstojníčka Savčenková, odvlečená počas bojov na východe krajiny doneckými separatistami do ruského zajatia, stala národnou hrdinkou. Po jej prepustení ju v Kyjeve čakalo najvyššie ukrajinské vyznamenanie z rúk prezidenta Petra Porošenka, exkluzívne miesto poslankyne v parlamente, mnohé pozvania do televízií, rozhovory v novinách. Viac ako polovica Ukrajincov by ju v tom čase hneď chcela za hlavu štátu, čomu by sa Savčenková podľa svojich vtedajších vlastných slov nebránila.


Pád z piedestálu
Našťastie sa však vtedy voľby nekonali, pretože dnes by Ukrajinci nad svojím minuloročným nadšením zo Savčenkovej asi zaplakali. Podľa nedávneho prieskumu ukrajinskej agentúry Z&B Global by teraz hodilo Savčenkovej svoj hlas v prezidentských voľbách chabých 1,4 percenta Ukrajincov a väčšie šance sa nedávajú ani strane, ktorú si pod svojím menom Savčenková nedávno zaregistrovala. „Odteraz nie som len nezaradená poslankyňa ukrajinského parlamentu, ale som tiež líderka a predsedníčka politickej strany,“ vyhlásila sebavedome Savčenková.


Počas roka, ktorý uplynul od jej vyslobodenia, sa Savčenková pre drvivú väčšinu Ukrajincov stala prinajmenšom neriadenou politickou strelou, ale často aj demagogičkou či dokonca zradkyňou. Jej návrhy na priame rokovania s doneckými separatistami sa rovnako ako jej cesta do D

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.