02.08.2017, 00:00

Británia zostane súčasťou Európy

Spojené kráľovstvo chce zotrvať v čo najužšom možnom vzťahu s EÚ, píše britský veľvyslanec na Slovensku.

Brexit
Zdroj: Reuters

So začiatkom augusta mnohí z nás vyhľadávajú trochu relaxu a dobíjajú baterky. Byť britským veľvyslancom určite nie je žiadna nuda. Mne sa na Slovensku veľmi páči. Je to výborná krajina na prácu aj na zábavu. A, samozrejme, Slovensko má a stále bude mať špeciálne miesto v mojom srdci dlho po tom, ako sa skončí moja misia. Pretože tu sa narodili tento rok vo februári moje dve deti.

Budúce vzťahy
Keď začínate v nejakej krajine ako veľvyslanec, vždy si dávate ciele, ktoré chcete dosiahnuť počas vášho pôsobenia. Prirodzene, veci sa nikdy nevyvíjajú tak, ako ste predpokladali. A tak to bolo aj v prípade Slovenska. Ale sú to práve tie nečakané veci, ktoré vám po ich dosiahnutí prinesú väčšie uspokojenie. Práca je zaujímavejšia, ak neviete dopredu všetko, čo vás čaká.

Zaujímavé výzvy sú tie, pri ktorých musíte hľadať vzájomne výhodnú dohodu v oblastiach, ktoré sa vymykajú zabehnutým chodníčkom. Pôvodne som si myslel, že o tomto čase budeme viesť naše predsedníctvo v Európskej únii. A že budem slovenským kolegom a ďalším veľvyslancom z krajín EÚ vysvetľovať naše priority. Namiesto toho je teraz Spojené kráľovstvo v procese vystúpenia z EÚ a ja partnerom vysvetľujem naše priority pre brexit a ambície budúceho vzťahu so Slovenskom mimo EÚ. Takže veľmi nečakaná, ale zaujímavá výzva.Andy Garth

Úzky vzťah s EÚ
Ale vážne. Povedali sme to už mnohokrát, ale je to také dôležité, že si to zaslúži zopakovanie. Odchádzame z Európskej únie. Je to reakcia na demokratické rozhodnutie našich občanov v referende. Ale Británia sa neodplaví preč. Stále budeme súčasťou Európy, a preto je len prirodzené, že chceme zostať v čo najužšom možnom vzťahu s našimi partnermi v EÚ. Takže moja práca veľvyslanca sa nezmenila a ani sa nezmení. Chcem, aby naše silné bilaterálne vzťahy, naša prekvitajúca obchodná výmena, spolupráca v oblasti obrany a bezpečnosti, a vzťahy medzi našimi ľuďmi boli ešte lepšie ako doteraz. To všetko sú veci, na ktorých záleží aj našim občanom.

Rozhovory o odchode Británie z EÚ sa začali v júni. Vyjednávacie tímy sa doteraz stretli dvakrát a v rokovaniach budú znova pokračovať po prázdninách. Od začiatku sme opakovali, že našou absolútnou prioritou je poskytnúť istotu pre občanov Európskej únie, ktorí žijú vo Veľkej Británii, a naopak. Po prvom kole rokovaní sme zverejnili materiál, ktorý navrhol náš postoj k právam občanov. Rozhovory potvrdili, že tento návrh bol férovou a serióznou ponukou.

Ponuka spočíva v tom, že občanom EÚ ponúka rovnaké práva ako občanom Británie. Rovnaké ekonomické práva, zamestnanecké práva, právo na penziu, práva v oblasti zdravotníctva a sociálnych vecí. V podstate všetky práva okrem práva voliť v národných voľbách.

Konštruktívne rozhovory
Obidve strany vyjadrili spokojnosť s prácou tímov a náš minister David Davis označil rozhovory ako „konštruktívne“. Tímy do hĺbky preštudovali svoje návrhy a označili viaceré konkrétne oblasti, v ktorých sa zhodnú, ako aj oblasti, kde je potrebná ďalšia diskusia. V skutočnosti je však viac tých, kde sa zhodneme. To je naozaj skvelá pozícia na začiatku diskusie tak komplexného vyjednávania. A nie je to vždy tak. Do tejto oblasti sme však vložili množstvo práce.

Naším cieľom je ochrániť práva troch miliónov občanov EÚ vo Veľkej Británii a milióna Britov žijúcich v EÚ. Dôvod, prečo to chceme urobiť ako prvé, je v prvom rade morálny. Tým štyrom miliónom ľudí chceme dať istotu o ich budúcnosti tak rýchlo, ako je to možné.


Komplikovanejšie vyjednávanie je v oblasti finančného vyrovnania, kde Británia a Európska komisia začínajú z dvoch protiľahlých pólov.


Progres bude veľmi náročný bez toho, aby bolo jasné, ako bude vyzerať budúca širšia dohoda medzi Britániou a EÚ. Podobne je to pri otázke Severného Írska, s ktorým máme jedinú priamu pozemnú hranicu. Bez vedomosti o tom, ako bude vyzerať budúca obchodná dohoda, bude napredovanie v tejto oblasti náročné. Budeme však maximálne angažovaní v oboch.

Tak ako mnoho ďalších ľudí, aj mňa prekvapilo nástojenie Európskej komisie, že Británia by mala podliehať jurisdikcii Európskeho súdneho dvora aj po tom, ako opustíme EÚ. Veľká Británia chce chrániť práva občanov EÚ v rámci nášho právneho systému, vrátane Najvyššieho súdu. Jednak novým mechanizmom na riešenie sporov zakotveným v britskom práve, ako aj celkovou dohodou o vystúpení z EÚ, ktorá bude mať štatút medzinárodného práva. Rovnako, ako keď sa dnes akékoľvek dve krajiny dohodnú alebo rokujú v súvislosti so štatútom svojich občanov.

Chcel by som na lepšie vykresl

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.