12.07.2017, 00:00

Expert: Poľovačka na Tótha má svoje pravidlá

Tóth je dlhodobo sledovaný, u top atlétov sú kontroly častejšie.

Matej Tóth
Zdroj: TASR/B. Račko

Okolo olympijského víťaza v chôdzi na 50 kilometrov Mateja Tótha je rušno. Po tom, ako ho dočasne suspendovala Medzinárodná atletická federácia, prišiel Športovec roka 2016 o účasť na augustovom svetovom šampionáte. Podľa Motyčíka je Tóth dlhodobo sledovaný elitný športovec a doteraz žiadne podozrenia na jeho adresu nepadli.

Ako dopadne „lov“
Čo hovorí na poľovačku na nášho olympijského víťaza? „Ak hovoríme, že dopingová kontrola je poľovačka na športovcov, tak musím povedať, že aj táto má svoje pravidlá,“ hovorí Motyčík. Vysvetľuje, že obvyklá kontrola športovcov je každé tri mesiace, pri špičkových pretekároch to je oveľa častejšie.

Čo zaváži v biologickom pase
Motyčík v rozhovore pre HNtelevíziu vysvetľoval aj to, čo znamenajú zvýšené hodnoty v biologickom pase. „Je to antidopingový nástroj, pomocou ktorého sa zisťujú a sledujú biologické parametre každého športovca. Samotný pas má dva základné moduly. Prvý z nich je hematologický modul, druhý je steroidný modul.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.