16.03.2004, 00:00

Branislav Jánoš: Hokejisti vo Švajčiarsku opäť za elitnou šestkou

Desiate miesto na MS v Rakúsku (1996) stálo reprezentačnú stoličku trénera Júliusa Šuplera a deviata priečka vo Fínsku (1997) zase Jozefa Golonku. Na treťom šampionáte v elitnej A-kategórii mal posunúť slovenský hokej na vyššie priečky nový kormidelník Ján Šterbák.

Ani pod jeho vedením však Slováci dieru do sveta neurobili. Rovnako ako na predchádzajúcich dvoch šampionátoch sa im nepodarilo zdolať ani jedno mužstvo z "veľkej šestky" a dve víťazstvá nad papierovo slabšími mužstvami nakoniec stačili len na siedme miesto. Bol to síce najlepší výsledok v krátkej slovenskej histórii, ale pokus o prekročenie svojho tieňa národnému tímu opäť nevyšiel. K tradičným lídrom tímu patril šikovný útočník Branislav Jánoš (2 góly + 2 asistencie), ktorý sa vo Švajčiarsku predstavil na svojom štvrtom a dosiaľ aj poslednom šampionáte.Úvod majstrovstiev nám vyšiel nad očakávanie, keď sme v základnej skupine zdolali oboch outsiderov a s favorizovanou Kanadou sme dosiahli cennú remízu...
- Dôležité bolo najmä úvodné víťazstvo nad Talianskom, pretože prvý krok býva veľmi ťažký. V súboji s Kanadou sme mali navyše smolu, keď sme dostali vyrovnávajúci gól až štyri minúty pred koncom zápasu. Na druhej strane bolo pozitívne, že nás tento moment nezlomil, čo sme dokázali hladkým víťazstvom nad Rakúskom.

Kľúčovým stretnutím z pohľadu slovenského mužstva sa ukázal zápas osemfinálovej skupiny s českou reprezentáciou, s ktorou sme dovtedy nezvíťazili ani v jednom vzájomnom stretnutí. Ako si spomínate na tesnú prehru 0:1?
- Po rozdelení federácie sme síce prehrávali s českými hokejistami vyšším rozdielom, ale to bolo iba v začiatkoch samostatného slovenského hokeja, keď sme sa museli trochu "rozkukať" a nabrať skúsenosti. V ďalšom období sme s nimi hrávali vyrovnané zápasy a taký bol aj súboj vo Švajčiarsku. Pamätám si, že sme dostali dosť nešťastný gól, naopak, niekoľkokrát sme nastrelili tyčku, preto si myslím, že ten zápas mohol pokojne skončiť aj s opačným výsledkom.

Postupové ambície sa následne rozplynuli v súboji s Ruskom (1:6). Čo bolo príčinou prehry rozdielom triedy?
- Rusko malo v tom roku na šampionáte kvalitné mužstvo s množstvom hráčom z NHL. Navyše sme potrebovali na postup zvíťaziť, preto sme hrali už trochu vabank. Nie každé stretnutie sa vydarí, a toto bolo jedným z nich.

Bodík z posledného zápasu so Švajčiarskom (1:1) nám zabezpečil konečnú siedmu priečku, čo bolo v tom období pre nás historické maximum. Odchádzali ste zo Švajčiarska spokojní s týmto umiestnením, alebo si myslíte, že ste mohli dosiahnuť ešte viac?
- Je možné, že sme mohli ísť aj vyššie, ale kvalita bola zväčša na súperovej strane. Mali sme iba dvoch legionárov z NHL Stümpela a Švehlu. V tom čase ešte nebolo samozrejmosťou, že všetci voľní hráči zo zámoria prídu reprezentovať. S daným kádrom bolo preto pre nás siedme miesto optimom. Osobne radím tento šampionát medzi úspešné, herne sa mi darilo a ja som si tak pred prestupom do Třinca urobil na šampionáte dobré meno. Rád spomínam na tieto majstrovstvá sveta aj preto, že boli poslednými v mojej kariére.

1998 - A-kategória
Zürich, Bazilej
(1. - 17. mája)
Výsledky slovenskej reprezentácie

Základná skupina
SR – Taliansko 2:1 (2:1, 0:0, 0:0), góly SR: Daňo, Jánoš
SR – Kanada 2:2 (0:0, 0:1, 2:1), góly SR: Švehla, Daňo
SR – Rakúsko 5:1 (3:0, 2:0, 0:1), góly SR: Daňo 2, Pardavý, Jánoš, Stümpel
1. Kanada 3 2 1 0 20:05 5
2. SR 3 2 1 0 9:04 5
3. Taliansko 3 1 0 2 8:08 2
4. Rakúsko 3 0 0 3 3:15 0
Osemfinálová skupina
SR – Česko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
SR – Rusko 1:6, (0:1, 0:1, 1:4), gól SR: Voskár
SR – Švajčiarsko 1:1 (1:1, 0:0, 0:0), gól SR: Pardavý
1. Česko 3 2 1 0 6:03 5
2. Švajčiarsko 3 1 1 1 6:06 3
3. Rusko 3 1 1 1 10:07 3
4. SR 3 0 1 2 2:08 1

Finále (na dva zápasy): Švédsko - Fínsko 1:0, 0:0, o 3. miesto (na dva zápasy): Česko - Fínsko 1:4, 2:2, konečné poradie: 1. Švédsko, 2. Fínsko, 3. Česko, 4. Švajčiarsko... 7. SLOVENSKO, najlepší strelci: Berezin (Rus.), Forsberg (Švéd.), Bělohlav, Patera (obaja ČR), all stars: Salo (Švéd.) - Karalahti (Fín.), Kučera (ČR) - Forsberg, Sundin (obaja Švéd.), Peltonen (Fín.).

Zostava SR - brankári: Šimonovič, Rybár, Michálek, obrancovia: Jasečko, Sekeráš, Bača, Pukalovič, Droppa, Švehla, Višňovský, útočníci: Daňo, Voskár, Cíger, Pardavý, Jánoš, Bartoš, Kropáč, P. Pucher, R. Pucher, Rataj, Kapuš, Stantien, Stümpel. Hlavný tréner: Šterbák, asistent: Hossa.

Nabudúce: MS v Nórsku 1999