13.07.2014, 16:03

Podfuk roka. Vtipkári si „vystrelili zo Severnej Kórey

Na internete sa objavilo video, ktoré ukazuje Severnú Kóreu vo finále svetového šampionátu. Išlo však o dvojnásobný podvrh.

Video, ktoré sa objavilo na YouTube, ukazuje, že štátom kontrolované média informujú svojich futbalových fanúšikov o tom, že ich národný tím je vo finále majstrovstiev sveta v Brazílii. Podľa všetkého dokonca vo finále vyhráva nad Portugalskom 1:0.

Správa hovorí, že Severná Kórea rozdrvila Japonsko 7:0, USA 4:0 a Čínu 2:0 v skupinovej fáze a vo finále nastúpi proti Portugalsku.

Propaganda Severnej Kórey však až do takýchto obludných rozmerov nesiaha. Správu, ktorú prebrali viaceré zahraničné médiá, bola fikciou. Podľa Yahoo Sports o jeho nepravosti hovorí aj nesprávna výslovnosť moderátorky a to, že pohyb jej úst nesedí s tým, čo hovorí. Zároveň je známe, že kórejské televízie zápasy futbalových majstrovstiev vysielajú.

Aj keď toto video je podvrh, sú známe prípady, kedy propaganda v krajine športové udalosti tak trochu pozmenila. Počas predošlého šampionátu platila severokórejská vláda hercov z Číny, aby pózovali vo farbách krajiny. Mali tak vzbudzovať pocit, že Pchojngjang sa na majstrovstvách teší podpore.

Známa je aj legenda, podľa ktorej bývalý vodca Kim Čong-il bol vlastne najlepším golfistom sveta. Na 18-jamkovom ihrisku mu vraj malo stačiť iba 34 úderov.

Video sa už stalo na YouTube hitom a od minulého piatku ho videlo viac štyri milióny ľudí.