Žampa zažiaril v Rakúsku. Dosiahol životný úspech vo Svetovom pohári

22.01.2016, 17:35

Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol svoj najlepší výsledok v kariére vo Svetovom pohári. V piatkovej alpskej kombinácii v rakúskom Kitzbüheli obsadil skvelé piate miesto, keď na víťazného Francúza Alexisa Pinturaulta stratil v súčte super-G a slalomového kola 1,08 sekundy. Iba 16 stotín ho pritom delilo od pódia.

Súťaž totálne ovládli francúzski reprezentanti, keď obsadili všetky tri miesta na stupňoch víťazov, na druhej priečke skončil Victor Muffat-Jeandet (+0,89 s), tretí bol Thomas Mermillod Blondin (+0,92). Radosť mal aj Adamov brat Andreas Žampa, ktorý vďaka 23. miestu (+5,79) premiérovo bodoval v prestížnom seriáli.

Adam Žampa si vytvoril sľubnú východiskovú pozíciu už v super-G na legendárnom Streife, ktorý sa rátal aj samostatne. Dosiahol v ňom solídne 34. miesto so stratou iba 2,27 s na víťaza Aksela Lunda Svindala. Slovenskému reprezentantovi len 15 stotín chýbalo, aby premiérovo bodoval v najmladšej alpskej disciplíne.

Vo večernom slalome sa odhlásilo viacero zjazdárov a tak Žampa štartoval s 21. časom ako desiaty v poradí. V hornej časti to úplne "nerozbalil", bránka v strede svahu ho rozhodila, ale parádne to ustál, v dolnej pasáži potom skvele zrýchlil a v cieli mal dôvod na úsmev, lebo na dovtedy vedúceho Američana Brycea Bennetta urobil 1,42 s. Hneď ďalší jazdec Muffat-Jeandet ho síce vystriedal na čelnej pozícii, ale bolo jasné, že Žampa sa výrazne posunie dopredu, lebo na trať sa chystalo ešte veľa rýchlostných špecialistov.

Jeho slalomový čas bol napokon tretí najlepší. Super čas zajazdil i domáci favorit Marcel Hirscher, ale videozáznam odhalil, že obhajca veľkého glóbusu prešiel jednu z bránok z nesprávnej strany a tak ho diskvalifikovali. Vypadol aj jeho konkurent v boji o celkový triumf a najrýchlejší muž super-G Svindal. Z toho profitoval Pinturault, ktorý potvrdil svoje slalomárske kvality a slávil kombinačný triumf, v Kitzbüheli už tretí v rade.

Žampa potvrdil, že mu slávny Ganslerhang vyhovuje. Pred rokom na tomto svahu takisto výborne zajazdil slalom a v "mekke" zjazdového lyžovania skončil v súťaži všestrannosti na siedmom mieste, čo bol až dosiaľ jeho najväčší úspech v SP. V tejto sezóne bodoval vo Svetovom pohári štvrtýkrát.

Svindal tak bol v piatok iba z polovice spokojný. Nevyužil síce veľkú možnosť na poriadne navýšenie svojho náskoku na čele SP, triumf v super-G ho však hrial. "Bola to dobrá jazda, som s ňou spokojný. Keď sa mi podarí zajazdiť čisto a zoberiem si zhora plnú rýchlosť, tak potom vyjde z toho takýto výsledok," povedal Svindal pre ORF. Druhý skončil Američan Andrew Weibrecht (+0,31 s) a tretí Rakúšan Hannes Reichelt (+0,42). Nór slávil svoj siedmy triumf v prebiehajúcej sezóne a celkovo 32. víťazstvo v kariére SP. Vďaka nemu si upevnil vedenie v priebežnom poradí najmladšej alpskej disciplíny i v celkovom poradí SP, kde Hirscherovi unikol už o 107 bodov.

Alpská kombinácia SP mužov v Kitzbüheli:

1. Alexis Pinturault 2:03,70 min. (super-G: 1:13,01 min., slalomové kolo: 50,69), 2. Victor Muffat-Jeandet +0,89 s (1:13,91-50,68), 3. Thomas Mermillod Blondin (všetci Fr.) +0,92 (1:13,44-51,18), 4. Carlo Janka (Švajč.) +1,00, 5. Adam ŽAMPA (SR) +1,08 (1:14,06-50,72), 6. Romed Baumann (Rak.) +1,85, 7. Dominik Paris (Tal.) +2,16, 8. Vincent Kriechmayr (Rak.) +2,31, 9. Bryce Bennett (USA) +2,50, 10. Riccardo Tonetti (Tal.) +2,71, ..., 23. Andreas ŽAMPA (SR) +5,79 (1:15,59-53,90)

01 - Modified: 2008-01-15 22:55:09 - Feat.: 0 - Title: Hokejová elita odstavila Slovákov
01 - Modified: 2022-03-20 11:15:42 - Feat.: - Title: Vlhová sa dostala na stupne víťazov. Sezónu ukončila tretím miestom 02 - Modified: 2022-03-17 09:05:57 - Feat.: - Title: Vlhová neobháji veľký glóbus. V super-G skončila až sedemnásta 03 - Modified: 2022-03-16 10:59:13 - Feat.: - Title: Vlhovej šance na celkový triumf vo Svetovom pohári sa znížili, Shiffrinová vyhrala zjazd 04 - Modified: 2022-03-11 17:45:45 - Feat.: - Title: Vlhová zvíťazila v obrovskom slalome v Are. Znížila manko na Shiffrinovú 05 - Modified: 2022-02-13 09:49:59 - Feat.: - Title: Petra Vlhová vysvetlila svoj nečakaný koniec na olympiáde: Už nemám silu bojovať
19. apríl 2024 14:38