13.06.2014, 00:00

Turnaj čaká súboj gigantov

Zápas favoritov. V súboji finalistov z roku 2010 majú „investičnú“ prevahu Španieli nad Holanďanmi.

Pred štyrmi rokmi hrali vo finále svetového šampionátu o zlato. Dnes sa Španieli a Holanďania stretnú už na začiatku turnaja. Na majstrovstvách sveta, ktoré sa včera začali v Brazílii, to bude prvý ostrý súboj tímov považovaných za favoritov na postup zo skupinovej fázy.

Pokiaľ by pritom šlo iba o veľkosť peňaženky, na plnej čiare by vyhralo Španielsko. „V tomto jednoznačne vyhrávajú Španieli, ktorí sú platení kráľovsky. Hoci, samozrejme, aj v Holandsku sa nájdu drahí hráči, ako napríklad van Persie,“ hodnotí pre HN známy futbalový agent a bývalý československý reprezentant Július Bielik.

Je to vôbec prvýkrát v histórii majstrovstiev sveta, keď sa finalisti z predchádzajúceho šampionátu stretnú už v skupinovej fáze.

Tečúce milióny

Bojujú s 25-percentnou nezamestnanosťou a v recesii sú od roku 2011. No vo futbale si Španieli doprajú. Ligové kluby nešetria na miliónových nákupoch hráčov a fanúšikovia na vstupenkách. Španielsko futbalom žije, čo dokazuje aj množstvom štadiónov v krajine či trhovou hodnotou svojich hráčov.

Z ich platov sa napokon teší aj štát, keďže ich zdaňuje viac ako 50 percentami. No a národná hrdosť z víťazstiev „La Roja“ prekrýva aj ekonomické problémy krajiny. Španieli sa o tom mohli presvedčiť napríklad v roku 2012, keď si krajina doniesla titul z majstrovstiev Európy. „Úspech tímu pomáha ľuďom zabudnúť na pár týždňov na krízu,“ povedal vtedy marketingový odborník z Madridu Miguel Angel Aguirre.

 

Nebude to také ľahké

Tentoraz sa im však do cesty opäť priplietli Holanďania. Síce s „chudobnejšou“ reprezentáciou, ale s veľkým potenciálom. „Holandsko je nenápadné mužstvo a myslím si, že to bude kvalitný zápas s remízovým výsledkom,“ pokračuje Július Bielik.

Oba štáty podľa neho ponúkajú výborné podmienky už pri výchove mládeže. Španieli a Holanďania totiž patria medzi krajiny, ktoré si na futbal nemusia pýtať peniaze od štátu. „Investície do hráčov prebrali na seba kluby, ktoré všetko hradia zo svojich príjmov. Či výstavbu štadiónov, tréningových plôch, alebo iné náklady spojené s hraním,“ hovorí analytik spoločnosti Capital Markets Ivor Lehoťan.