Moravcová suverénne do finále

12.12.2002, 23:00

Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová si bez väčších problémov vybojovala prvú finálovú účasť na európskom šampionáte v nemeckej Riese na 100 m voľným spôsobom. Výkonom 54,34 s vyhrala svoju semifinálovú rozplavbu a do finále postúpila ako štvrtá najrýchlejšia. Moravcová sa však už pre nabitý program odhlásila z krauliarskej dvojstovky a uvažuje aj o vypustení polohovkárskej stovky. Zo zvyšného kvarteta slovenských plavcov skončil najlepšie Miroslav Machovič na 200 m znak (1:57,66) na 10. mieste. O dve priečky nižšie sa umiestnil v rovnakej disciplíne Ľuboš Križko (1:59,37). Rastislav Kaňuk na 50 m voľným spôsobom predviedol jeden zo svojich najhorších výkonov v sezóne a časom 23,08 obsadil až konečné 28. miesto. Znakárka Jana Korbašová skončila výkonom 1:03,64 na 19. priečke.
O prvý svetový rekord sa výkonom 1:34,72 postarala nemecká mužská polohová štafeta, predchádzajúci rekord, ktorý rovnako vytvorilo nemecké kvarteto, bol o šesť stotín sekundy horší. Vo finálovom bloku sa zaskvela aj ukrajinská plavkyňa Jana Kločkovová, ktorá na polohovej dvojstovke vytvorila európsky rekord časom 2:08,28. Obhajkyňa minuloročného prvenstva prekonala doterajšie európske maximum slovenskej plaveckej hviezdy Martiny Moravcovej o dvadsaťsedem stotín sekundy.
Majstri Európy: muži -- 50 m v. sp.: Nystränd (Švéd.) 21,55, 200 m pol. pr.: Sievinen (Fín.) 1:55,47, 200 m znak: Arnarson (Isl.) 1:54,00, 400 m v.sp.: Brembilla (Tal.) 3:40,60, 4x50 m p.p.: Nemecko 1:34,72 -- svetový rekord, ženy -- 50 m prsia: Igelströmová (Švéd.) 30,89, 200 m mot. 1. Risztovová (Maď.) 2:07,19, 200 m pol. pr: 1. Kločkovová (Ukr.) 2:08,28 -- európsky rekord.

03. máj 2024 18:10