V Oslo deviate miesto pre Bajčičáka

29.02.2004, 23:00
HNHNSITASITA

Skvelý výkon podal na tradičnom maratóne na 50 km voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v Holmenkollene na okraji nórskej metropoly Osla slovenský reprezentant Martin Bajčičák. Tri náročné 16,7 km dlhé okruhy s celkovým prevýšením 1 776 m zvládol za 2:07:19,0 min. a obsadil deviate miesto. Je to najlepší výsledok slovenského bežca v aktuálnej sezóne. Do celkovej klasifikácie SP si zaň pripísal 29 bodov a posunul sa zo 60. na 48. miesto. Pre 27-ročného rodáka z oravského Zakamenného je to tretí najlepší výsledok v kariére a len štvrté umiestnenie v desiatke najlepších v pretekoch o krištáľový glóbus. "Je to skvelé, som veľmi šťastný, konečne som pretrhol smolu. Ešte pár kilometrov pred cieľom to vyzeralo, že by to mohlo byť aj do šiesteho miesta, rozdiely boli sekundové. Záver však veľmi bolel. Posledných desať kilometrov na maratóne je vždy mimoriadne náročných, veľa záleží na tom, ako si pretekár rozvrhne sily. Škoda, že som bol celý čas na trati sám. Obehol som asi pätnásť ľudí, ale mňa nedobehol nikto, s kým by som sa trochu vyviezol. Takýto výsledok vždy zdvihne náladu," povedal po pretekoch Martin Bajčičák. Z prvenstva v pretekoch sa tešil vedúci muž aktuálneho poradia vo SP Nemec Rene Sommerfeldt, ktorý trať zvládol za 2:04:48,8 h. Pre 29-ročného strieborného medailistu z MS 2001 v Lahti v behu na 50 km voľnou technikou to bolo tretie prvenstvo v pretekoch tohto rangu v kariére, druhé v aktuálnej sezóne a výrazne si tak upevnil svoju pozíciu na čele a zvýšil šance na zisk cennej trofeje. Druhý skončil so stratou 55,7 s Talian Fulvio Valbusa, tretie miesto obsadil vďaka obdivuhodnému záveru Čech Lukáš Bauer.
Výsledky
Beh mužov na 50 km voľnou technikou:
1. Sommerfeldt (Nem.) 2:04:41,8, 2. Valbusa (Tal.) 2:05:37,5, 3. Bauer (ČR) 2:05:51,1, 9. BAJČIČÁK (SR) 2:07:19,0,... 47. MALÁK (SR) 2:14:27,8 u celkové poradie SP: 1. Sommerfeldt 782 b., 2. Fredriksson (Švéd.) 559, 3. Angerer (Nem.) 472,... 48. BAJČIČÁK (SR) 88 b.,... 126. BÁTORY (SR) 7 b.

04. máj 2024 02:04