30.01.2007, 00:00

Mojmír Mihál: Na nové hviezdy si musíme počkať

Jednoducho sa potrebujeme zapájať do väčších turnajov. Tenisti volia cestu istoty, radšej vyhrávať na malých turnajoch, ako prehrávať na väčších.

Ako hodnotíte vystúpenie slovenských tenistov na Australian Open?
- Je vždy veľmi ťažké hrať grandslamový turnaj. Všetci hráči to považujú za česť a celú prípravu venujú tomu, aby zahrali dobre. Presadiť sa na takomto turnaji je obrovská prestíž, ide o viac bodov a, samozrejme, o viac peňazí. Mali sme dvoch hráčov, Dominika Hrbatého a Danielu Hantuchovú, ktorí si potvrdili svoje rebríčkové postavenie okolo dvadsiatky. Potom máme ďalších hráčov, ktorí sú v rebríčku horší. Nie je žiadnym prekvapením, že sa im nepodarilo postúpiť z prvého kola.

Opäť ťahali slovenský tenis naši dvaja najlepší hráči, čo tí ostatní?
- Je pekné, keď porazíte hráča, ktorý je vyššie v rebríčku. Teraz sa to ostatným nepodarilo. Nevidel som však tie zápasy, takže neviem povedať príčinu.

Kde hľadať dôvody, že sa naše "dlhodobé" talenty nedokážu presadiť?
- Tak problém je stále ten istý. Naši mladí hráči hrávajú malé turnaje, ktoré nemajú potrebnú kvalitu, a nezískajú tam veľa bodov. Potrebovali by sme zlomiť psychickú bariéru a etablovať sa v špičkovom tenise. To zatiaľ naši hráči nedokážu. Jednoducho sa potrebujeme zapájať do väčších turnajov. Tenisti volia cestu istoty, radšej vyhrávať na malých turnajoch, ako prehrávať na väčších.

Čo môže pre presadenie sa talentov spraviť samotný tenisový zväz?
- Nie je to otázka zväzu. Ten môže vytvoriť akékoľvek podmienky, hráč si však dobrý výsledok musí uhrať sám. Zväz urobí všetko pre to, aby sa hráč dostával na turnaje, ale je to hlavne na samotnom tenistovi.

Ktorí mladí hráči by podľa vás mohli v budúcnosti viesť slovenský tenis?
- Určite máme perspektívnych hráčov. U mužov je to Lukáš Lacko, Pavol Červeňák, Martin Kližan. Môžu z nich vyrásť dobrí tenisti. Medzi ženami je to jednoznačne Magdaléna Rybáriková a Dominika Cibulková. Závisí to však len od nich ako budú zvládať prechod z juniorky do dospelého tenisu. Je to dlhá cesta, na nové hviezdy si musíme počkať.

Tieto mená sú však talenty už niekoľko rokov. Kedy sa od nich dočkáme výrazného úspechu?
- Napríklad Kližan má len 16 rokov. Na Roland Garros, ktorý vyhral, chytil fantastickú eufóriu. Ešte však nie je psychicky stabilný hráč, bude mu veľmi dlho trvať, kým bude pravidelne podávať dobré výkony. On je trochu bohém, rád vymýšľa a skúša. Čo je dobré, ak k tomu pridá hernú istotu, môže sa dostať do najlepšej päťdesiatky.

Stále sa však točíme dookola. Naši dvaja najlepší hráči tu nebudú večne. Je nejaká šanca, že ich niekto nahradí?
- Keď si zoberiete rebríček, máte na ňom 1 500 hráčov, ktorí majú aspoň jeden bod. Na to, aby ste získali bod, potrebujete vyhrať aspoň štyri zápasy na malom turnaji. Dostať sa do špičkových turnajov nie je jednoduché. Vaše postavenie na rebríčku vám to neumožní. Vyhráte 25-tisícový turnaj, získate trinásť bodov. Tieto body sú však z hľadiska postavenia na rebríčku smiešne. To posúvanie sa od začiatku do prvej stovky trvá tri roky, a je z roka na rok ťažšie. Keď povieme, že máme perspektívnych hráčov, nemôžeme chcieť, aby sa za jednu sezónu posunuli z 500-tého miesta na päťdesiate.

Takže je to začarovaný kruh?
- My sme prešli na kapitalistickú spoločnosť a kvalitné podmienky treba zaplatiť. Rodičia tenistov nemajú peniaze na to, aby platili mladým hráčom turnaje a rôzne akadémie. Ja mám v akadémii priemerných Rusov, ktorí majú ruských sponzorov. Nikto vám nedá milión korún, aby zaplatili hráčovi trénera, cesty na turnaje, a preto mladí hráči trpia. Niektorí juniori sa môžu uplatniť na mládežníckych turnajoch, ale je to skôr na náhodu, ako v prípade Kližana. Jeho víťazstvo bolo síce fantastické, ale neobvyklé.

Myslíte si, že prístup trénerov v Národnom tenisovom centre by sa mal zmeniť?
- Nerád by som z mojej pozície hodnotil prácu trénerov v národnom centre. Vzhľadom na to, že mám vlastnú akadémiu, ktorá teoreticky robí konkurenciu NTC. Nechcem však robiť konkurenciu, práve naopak, rád by som spolupracoval s trénermi z tohto centra. Sú tam mladí perspektívni tréneri, ktorí však nemajú ešte toľko skúseností a majú sa čo učiť.

Mojmír Mihál. Snímka: Samuel Vanko
Zdroj: Samuel Vanko