14.07.2017, 00:00

Tri hlavné skupiny príčin ovplyvňujú, v akom veku zomrieme. Toto zabíja Slovákov

Na dĺžku života má vplyv genetika, bohatstvo i ekologické záťaže.

infarkt
Zdroj: Reuters

Najčastejšou príčinou smrti Slovákov bola za minulý rok chronická ischemická choroba srdca. Ochorenie spôsobuje nedostatočné prekrvenie srdcového svalu pre zúženie alebo úplné upchatie tepien. „Chorobu zapríčiňujú rovnako genetické, ako aj vonkajšie faktory. Medzi vonkajšie patria vysoký cholesterol, fajčenie, vysoký krvný tlak, zlé stravovanie aj stres,“ priblížila kardiologička Eva Goncalvesová. V mnohých prípadoch sa dá ochoreniu predchádzať zmenou životného štýlu.

Spolu s ďalšími patrí do kategórie chorôb obehovej sústavy, ktoré najviac ohrozujú Slovákov. Minulý rok stáli za polovicou úmrtí. Slovensko však nie je výnimkou, rovnakú príčinu nájdeme aj v ďalších krajinách, no v mnohých krajinách cítiť pozitívny trend, počet úmrtí klesá. Zo stredoeurópskych krajín je však na Slovensku a v Maďarsku pokles pozvoľnejší. V krajinách bývalého Sovietskeho zväzu dokonca počet ochorení stúpa. Priemer za Európsku úniu v prípade úmrtnosti na choroby obehovej sústavy je 374. Hodnota zložito počítaného indexu zohľadňuje počet úmrtí, ale aj vekovú štruktúru jednotlivých krajín. Počet bodov, ktorý získalo Slovensko, je takmer dvojnásobne vyšší, až 665. Najvyššiu mieru úmrtnosti v tejto kategórii dosahuje Bulharsko – 1 131.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.