13.07.2017, 00:00

Europrokurátor bude riešiť len 20 krajín

Nový úrad má bojovať proti cezhraničným daňovým podvodom a zneužívaniu eurofondov. Do systému sa zapoja predovšetkým národní experti.

Jaromír Čižnár
Zdroj: Pavol Funtál

Pre cezhraničné podvody s DPH prichádzajú jednotlivé štáty každoročne až o 50 miliárd eur. Ďalšie peniaze sa strácajú pri eurofondových projektoch, len za rok 2015 boli odhalené podvody vo výške 638 miliónov eur. Riešením bude Úrad európskej prokuratúry. Riešiť bude eurofondové zneužitia presahujúce 10-tisíc eur a cezhraničné prípady s DPH, ak budú vyššie ako 10 miliónov eur.


Slováci sú nevyhnutní
„Európska prokuratúra môže prispieť k spretŕhaniu lokálnych väzieb, ktoré môžu byť príčinou nestíhania niektorých prípadov,“ myslí si právnik Matej Šimalčík z Transparency International. Tento efekt bude podľa neho do istej miery obmedzený, keďže pôjde o slovenských prokurátorov, ich zapojenie do systému však vníma z dôvodu znalosti miestnych pomerov ako nevyhnutné.


Nový orgán by mal vyriešiť aj problém, s ktorým sa stretáva OLAF – úrad dohliadajúci na európske peniaze. Ten totiž všetky svoje zistenia o pochybeniach musí predkladať vnútroštátnym orgánom, reálne však dôjde k obžalobe iba v polovici prípadov. „OLAF nemôže konať na trestnoprávnej úrovni a tu sa práve posúvame o krok ďalej aj do trestnoprávnej zodpovednosti,“ vysvetľuje europoslanec Ivan Štefanec z Európskej ľudovej strany, ktorý považuje zriadenie úradu za potrebný kro

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.