13.07.2017, 00:00

Rozpočet s úsporou za župné voľby nepočíta

Predseda poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč hovorí, že hlavným

Návrh Martina Glváča (vpravo) na zrušenie druhého kola zo začiatku odmietala SNS. Neskôr ustúpila. Návrh tak podporili strany Bélu Bugára (v strede) i Andreja Danka (vľavo).
Zdroj: Peter Mayer

Ak by sa v roku 2013 nekonalo druhé kolo volieb predsedov samosprávnych krajov, ušetrilo by sa zhruba 2,4 milióna eur. Takto znel koncom minulého roka jeden z argumentov navrhovateľov zákona, ktorý priniesol jednokolové voľby županov. V odhadovanom rozpočte pre voľby do vyšších územných celkov v tomto roku sa však potenciálna úspora zatiaľ nepremietla. Podľa čísel, ktoré v utorok zverejnilo ministerstvo vnútra, minieme na voľby do vyšších územných celkov takmer 10,2 milióna eur. Na porovnanie: pred štyrmi rokmi skončila odhadovaná suma tesne pod desiatimi miliónmi.

Čísla až po voľbách
Iniciátor nápadu okresať župné voľby, predseda poslaneckého klubu strany Smer-SD Martin Glváč, hovorí, že úsporu vypočítavali na základe podmienok spred štyroch rokov. „Keby dnes bol stav z roku 2013 a zruší sa druhé kolo, tak je to takto, no keďže máme rok 2017 a môže byť napríklad dvojnásobný počet kandidátov a ľudí vo volebných komisiách, to číslo bude úplne iné, to neovplyvníte,“ hovorí. Dodáva tiež, že materiál o nákladoch na tohtoročné župné voľby zatiaľ nevidel.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.