22.06.2017, 00:00

Maďarič už viac nechce politikárčniť o RTVS

Podľa prezentovaného návrhu ministra kultúry by mal voliť nového riaditeľa televízie a rozhlasu takzvaný Zbor voliteľov. Nápad víta najmä opozícia.

Marek Maďarič
Zdroj: Pavol Funtál

Pri voľbe generálneho riaditeľa RTVS hrala hlavnú úlohu politika a treba to zmeniť. Myslí si to minister kultúry za Smer Marek Maďarič, ktorá čoskoro pripraví návrh na nový spôsob voľby šéfa verejnoprávneho telerozhlasu. Ak by bol úspešný, riaditeľa by sme volili podobne ako v Nemecku.


Akademici i cirkev
Ako dôkaz politizácie voľby šéfa RTVS predniesol Maďarič výrok predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára, ktorý v piatok minulý týždeň povedal, že pre Václava Miku, dosluhujúceho riaditeľa, si nebudú rozbíjať koalíciu. Šéf rezortu kultúry tak navrhol, aby bol vytvorený takzvaný zbor voliteľov, pozostávajúci z 15 členov, ktorých by nominovali napríklad zástupcovia zamestnávateľov, Ekumenická rada cirkví, Slovenská akadémia vied či Slovenská rektorská konferencia. „Nebudem si niečo vynucovať. Je to môj ideový návrh a som otvorený debate,“ povedal Maďarič. Nešiel do podrobností, keďže nápad chce v priebehu ďalších týždňov ešte precizovať a potom ho predloží na pripomienkovanie.


Zatiaľ sa však zdá, že otvorenú podporu našiel len v radoch opozície. Iniciatívu privítal podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá a poslanec OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič. Pripomína, že s podobným návrhom prišiel už počas tvorby programového vyhlásenia vlády. Uznáva však aj úskalia. „Veľmi dôležité bude nastaviť kompetencie medzi voliteľmi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.