19.06.2017, 00:00

Kotlebovci otočili. Extrémisti sa už verejne hlásia k novej strane

Dvaja z členov ĽSNS členstvom v dvoch subjektoch porušujú stanovy. Sankcie im nehrozia.

ĽSNS
Zdroj: TASR

Kotlebovci zmenili rétoriku. Hoci doteraz prestup do náhradnej strany označovali za špekulácie, dnes je situácia iná. „Keby došlo k rozpusteniu strany, sme logicky uvažujúce bytosti a je logické, že sa pripravujeme na všetky scenáre a hľadáme riešenia na všetky alternatívy, ktoré môžu vzniknúť,“ povedal pre HN podpredseda strany a poslanec Národnej rady Milan Uhrík. Naďalej však hovorí, že úvahy o prestupe sú predčasné, lebo strana rozpustená nebola.

ĽS v rukách extrémistov
O existencii záložnej strany kotlebovcov HN informovali v marci tohto roka. Jej pôvodný názov znel Ľudová strana a šéfujú jej poslanec a člen ĽSNS Martin Beluský a okresný predseda ĽSNS v Žiari nad Hronom Rastislav Kysel.

Začiatkom júna mala strana snem, na ktorom okrem iného dohodla aj zmenu názvu na Ľudová strana Pevnosť Slovensko, na čo poukázal Denník N. Beluský pre HN povedal, že na sneme bolo „do desať ľudí“. Podľa poslednej zverejnenej výročnej správy z roku 2015 mala strana len troch členov.

Extrémisti však majú alternatívu pevne v rukách už od roku 2010, keď sa po dlhoročnej predsedníčke Magdaléne Sulanovej stal jej šéfom neskorší vodca Slovenskej pospolitosti Marcel Urban. Po roku ho na stoličke predsedu vystriedal Peter Kováč, ktorý sa po nástupe Mariana Kotlebu do funkcie banskobystrického župana pred štyrmi rokmi stal riaditeľom banskobystrickej regionálnej správy ciest. Do pozornosti sa dostal v roku 2014, keď mal fyzicky napadnúť roznášača jedla, ktorý zaparkoval na jeho vyhradenom mieste. Kováča po dvoch rokoch vystriedal vo funkcii šéfa Ľudovej strany Rastislav Schlosár, súčasný poslanec kotlebovcov v parlamente. A v roku 2016 Schlosára vymenil Beluský a Kysel. Pôvodná pre

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.