14.06.2017, 00:00

Súperi Kotlebu majú k spájaniu zatiaľ ďaleko

Prvý raz od roku 2001 sa voľby županov vo všetkých ôsmich krajoch odohrajú len v jednom kole. Zmenu napriek výhradám presadila koalícia.

Podnikateľ Ján Lunter využíva na financovanie kampane aj crowdfunding.
Zdroj: Marek Nemec

Na stole majú memorandum o spájaní síl proti Marianovi Kotlebovi, no hlási sa k nemu len jeho autor. Kandidáti na župana v Banskobystrickom samosprávnom kraji zatiaľ nenašli spoločnú reč a hovoria skôr o výhradách k výzve Stanislava Mičeva. Prekáža im načasovanie aj lehoty.


Mičev prišiel s memorandom o spoločnom postupe koncom mája. Na podpis vyzval celkovo sedem kandidátov. Cieľom výzvy je, aby sa podpísaní kandidáti navzájom nenapádali a kampaň viedli do konca augusta. Potom s pomocou prieskumu zistia, ktorý z nich má najväčšiu voličskú podporu a v jeho prospech sa ostatní podpísaní adepti vzdajú.


Memorandum prišlo skoro
S takýmto nastavením nesúhlasí napríklad kandidát SaS a poslanec Národnej rady Martin Klus. „September bude v kampani najdôležitejší, lebo vtedy sa ľudia vrátia z dovoleniek,“ hovorí Klus s tým, že ak sa má k memorandu prihlásiť, privítal by, keby mohli kandidáti viesť kampaň ešte aj počas septembra. Od spájania síl sa však nedištancuje.


Mičev zdôvodňuje koniec augusta tým, že voliči budú mať vďaka tomu ešte dostatok času na to, aby sa stotožnili aj s iným ako dovtedy preferovaným kandidátom a poukazuje na názorovú rôznorodosť kandidátov. „Keby bol v čele Martin Klus alebo Ján Lunter, tak bude ťažké presviedčať voličov Smeru alebo ľavice, a naopak,“ hovorí Mičev s tým, že koniec septembra považuje za neskorý dátum. Je však ochotný diskutovať.


Radikálnejšie výhrady k predloženej deklarácii má podnikateľ a

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.