09.06.2017, 00:00

Taliani vlastnia dlhy slovenských nemocníc. Jediná nespláca

Košická univerzitná nemocnica opakovane neprijala splátkové harmonogramy ani ponuku čiastočného odpustenia úrokov od talianskeho Magellanu.

Posledné oddlžovanie nemocníc sa realizovalo za ministra Ivana Uhliarika (na snímke s neskoršou ministerkou Zuzanou Zvolenskou).
Zdroj: TASR

Viac ako pol miliardy. Taký bol dlh štátnych nemocníc po lehote splatnosti koncom minulého roka. A to aj napriek tomu, že v roku 2011 boli oddlžené. Záväzky majú voči svojim dodávateľom, Sociálnej poisťovni, ale napríklad aj voči firme Magellan, ktorej vlastníkom je talianska banka Banca Farmafactoring. Magellan sa venuje poskytovaniu pôžičiek či financovaniu investícií, no na slovenskom trhu zarába najmä odkupovaním pohľadávok. Ak napríklad dodávateľ liekov nechce čakať, kým mu ich nemocnica zaplatí, predá faktúru Magellanu. V súčasnosti je im takto dlžná väčšina štátnych nemocníc na Slovensku takmer 63 miliónov eur. Nespláca však iba jediná. Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach firme nezaplatila už tri roky.


Jedenásť sporov
Spoločnosť preto pristúpila k viacerým žalobám. „Ak nemocnica neuzná svoj záväzok, nepodpíše splátkový harmonogram a ani nespláca, tak po štyroch rokoch sa faktúry premlčia a zostanú nevymožiteľné,“ objasňuje dôvody konateľ spoločnosti Ladislav Valábek. Celkovo 11 súdnych sporov medzi Magellanom a druhou najväčšou slovenskou nemocnicou potvrdila aj jej hovorkyňa Ivana Stašková.


Dlh prešiel naspäť
V súčasnosti majú Košičania voči firme podlžnosti na úrovni vyše 12 miliónov eur. Stašková vysvetlila, že dlhy nesplácajú, pretože právne spochybňujú postavenie Magellanu ako svojho veriteľa. „O správnosti nášho postupu svedčia aj viaceré súdne rozhodnutia,“ uviedla. Ako dôkaz odkazuje na zamietnutie začatia súdneho konania, v ktorom Magellan požadoval vyrovnanie 400-tisícovej splátky. Dôvodom však podľa súdu bolo to, že zmluvu, ktorou prešla dlžoba z dodávateľa plynu nemocnice na Magellan, nepodpísala oprávnená osoba. Dlh sa potom vrátil späť pôvodnému veriteľovi. Tomu však nemocnica opäť nezaplatila, a tak ho posunul znova iba Magellanu.


Predaj pohľadávky tretej osobe naše právo umožňuje. Stať sa tak môže iba na základe platnej zmluvy, ktorú uzatvoria splnomocnené osoby. „Podľa názoru súdu v mene právnickej os

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.