09.06.2017, 00:00

Taliani vlastnia dlhy slovenských nemocníc. Jediná nespláca

Košická univerzitná nemocnica opakovane neprijala splátkové harmonogramy ani ponuku čiastočného odpustenia úrokov od talianskeho Magellanu.

Taliani vlastnia dlhy slovenských nemocníc. Jediná nespláca
Zdroj: TASR

Viac ako pol miliardy. Taký bol dlh štátnych nemocníc po lehote splatnosti koncom minulého roka. A to aj napriek tomu, že v roku 2011 boli oddlžené. Záväzky majú voči svojim dodávateľom, Sociálnej poisťovni, ale napríklad aj voči firme Magellan, ktorej vlastníkom je talianska banka Banca Farmafactoring. Magellan sa venuje poskytovaniu pôžičiek či financovaniu investícií, no na slovenskom trhu zarába najmä odkupovaním pohľadávok. Ak napríklad dodávateľ liekov nechce čakať, kým mu ich nemocnica zaplatí, predá faktúru Magellanu. V súčasnosti je im takto dlžná väčšina štátnych nemocníc na Slovensku takmer 63 miliónov eur. Nespláca však iba jediná. Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach firme nezaplatila už tri roky.


Jedenásť sporov
Spoločnosť preto pristúpila k viacerým žalobám. „Ak nemocnica neuzná svoj záväzok, nepodpíše splátkový harmonogram a ani nespláca, tak po št

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.