19.05.2017, 00:00

Najmodernejšia liečba dostane nové pravidlá

Farmaceutický priemysel upozorňuje, že naše nemocnice sú menej ústretové ako napríklad v Česku. Tie argumentujú administratívnym procesom.

Najmodernejšia liečba dostane nové pravidlá

Ak štandardná liečba zlyhá, ťažko chorý pacient má ešte jednu šancu. Zapojiť sa do testovania nového lieku. Slovensko však v podmienkach za ostatnými štátmi mierne zaostáva. Najväčšia prekážka, keď farmafirma musela platiť celú liečbu, nielen cenu výskumu, už zo zákona zmizla. V budúcom roku by sa mali pravidlá pre farma-firmy ešte viac zjednodušiť zavedením európskej smernice. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej by mala vláda o novele rokovať najneskôr v októbri. 

V Česku je to jednoduchšie
Najviac pacientov sa hlási na testovanie liekov v oblasti srdcovo-cievnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov. „Mnohí pacienti s ťažkými ochoreniami majú šancu dostať sa k modernej terapii,“ vysvetľuje primárka Eva Goncalvesová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Ak chce dnes farmaceutická firma robiť výskum okrem Slovenska aj v iných štátoch, v každom potrebuje samostatné povolenie.

Po novom bude testovanie schvaľovať Európska lieková agentúra celoplošne. „Farmaceutická spoločnosť vo svojej žiadosti uvedie všetky krajiny, v ktorých

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.