19.05.2017, 00:00

Firmy majú alternatívu k e-schránkam

Polovica podnikateľov nemá vybavené štátne maily. Nahradiť si ich môžu súkromnou službou.

Minister vnútra Robert Kaliňák
Zdroj: TASR/M. Svítok

Už dvakrát sa štát snažil primäť firmy používať e-schránky. Neúspešne. Teraz sa pokúša do tretice. A hoci má byť používanie elektronickej komunikácie so štátom povinné už o necelých šesť týždňov, kľúč k schránkam – elektronický občiansky preukaz – chýba ešte stále takmer polovici štatutárov. IT odborníci z platformy Slovensko.Digital preto predstavili službu GovBox, pomocou ktorej podnikatelia dostanú štátne zásielky rovno na svoj e-mail aj bez e-občianskeho. A za poplatok.

Na súkromný e-mail za osem eur
„Stačí, aby sa zaregistrovali, podpísali jedno splnomocnenie u notára a všetko ostatné vybavíme za nich,“ povedal Ján Suchal zo Slovensko.Digital.
Faktom je, že samotné firmy sa sťažujú, že štátne e-maily sú komplikované. „Prácu s e-schránkou som ešte neskúšal, ale keď to bude také neprehľadné, ako o tom hovoria niektorí podnikatelia, budem hľadať spôsoby, ako si prácu zjednodušiť,“ povedal konateľ firmy Drema v Humennom Štefan Kendereš. Súhlasí s ním aj šéf spoločnosti Sensoneo Martin Basila. No cena osem eur mesačne za novú službu Slovensko.Digital sa mu zdá privysoká.

A reakcia štátu? Nápad od IT odborníkov vníma ako dôkaz toho, že systém e-schránok otvorenou a kompatibilnou platformo

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.