17.05.2017, 00:00

Kočan oslavuje rok vo funkcii

Jeho ozdravný plán podľa niektorých analytikov ovplyvnila politika.

Kočan oslavuje rok vo funkcii
Zdroj: Pavol Funtál

Na čelo Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa postavil presne pred rokom. Najväčšou výzvou je teraz pre neho vyrovnanie sa s dlhom poisťovne, aj keď je nakoniec menší, ako sa očakávalo. HN vám prinášajú štyri dôležité momenty pôsobenia Miroslava Kočana vo funkcii a tiež názory a hodnotenia odborníkov.

Zistenie dlhu Všeobecnej zdravotnej poisťovne
Všetci zainteresovaní sa zhodujú na tom, že nový riaditeľ to vo svojej funkcii nemá jednoduché. „Nielen že poisťovňa skončila hospodárenie s dlhom, ale zdravotníctvo dostalo na rok 2017 málo financií,“ vysvetľuje predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník. Po nástupe nového vedenia v auguste si dal Kočan vypracovať nezávislú analýzu, ktorá ukázala stratu. Tá však nakoniec nebola taká vysoká, ako sa očakávalo. Ku koncu minulého roka to bolo 112 miliónov. Pôvodne sa očakávala strata vyše 280 miliónov. Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac pozitívne hodnotí, že šéf poisťovne po zisteniach dokázal pomenovať problém a začal ho riešiť, aj keď s priznaním situácie podľa neho otáľal. „Oznámili to až v októbri, aj keď o tom vedeli už dlhšie,“ hovorí Zajac. Informácie vyšli na povrch po tom, ako bol do viacerých redakcií zaslaný anonymný list, ktorý obsahoval výsledky auditu spoločnosti Deloitte. Po ich zverejnení situáciu priznalo aj vedenie poisťovne. Dôvodom, prečo váhalo, mohlo byť správne načasovanie tak, aby zverejnenie neovplyvnilo prestupové obdobie poistencov. Tí môžu zmen

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.