16.05.2017, 00:00

Domácnosti škodia viac ako firmy

Najväčším producentom nebezpečného prachu nie sú závody, ale kotly v obytných domoch Slovákov.

znečistenie ovzdušia
Zdroj: Reuters

Až tretina Slovákov dennodenne vdychuje škodlivé prachové častice. Takéto znečistenia patria medzi najväčšie ekologické problémy v Európe a Slovensko je krajina s ich treťou najvyššou hodnotou na obyvateľa spomedzi dvadsaťosmičky krajín EÚ. Drobný prach vzniká hlavne pri spaľovaní tuhých látok v domácnosti, svoju zodpovednosť však majú aj podniky.

Firmy emisie znižujú

Najväčším priemyselným znečisťovateľom na Slovensku je U. S. Steel Košice, až 45 percent všetkých emisií tuhých látok pochádza práve z tejto firmy. Na riešení sa však podľa hovorcu Jána Baču dlhodobo pracuje a rôzne projekty už priniesli výsledky. „Znížili sme emisie tuhých častíc z 338 ton v roku 2014 na aktuálnych 21 ton. Celkové zníženie bolo 94 percent,“ spresnil.

Za posledných 25 rokov došlo k veľmi výraznému posunu k lepšiemu, potvrdzuje Peter Plekanec z Asociácie priemyselnej ekológie na Slovensku: „Zmena nastala v legislatíve, technologických riešeniach i v myslení zamestnancov.“ Platí to však iba pre väčšie závody. Podľa Milana Vydareného z firmy Enviro System, malé firmy málokedy riešia vplyvy na životné prostredie.

Škodlivé kúrenie

Plekanec však upozornil, že opačne ako firmy sa v poslednom období začína správať časť obyvateľstva. „Vrátila sa k spaľovaniu tuhých palív, kde často dochádza k negatívnym javom.“ Aj keď majú domácnosti na emisii tuhých látok väčšinový podiel, financie na ich zníženie sú však dominantne určené pre veľké podniky. Ministerstvo životného prostredia momentálne pripravuje rôzne programy na podporu osvety, ktorá by mala ľudí nasmerovať k ekologickému správaniu sa.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.Infografika
Zdroj: HN

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.